Dla zajścia w ciążę zrezygnuj z kawy.

Kawa - freerangestock.com

Kobiety planujące zajście w ciąże powinny wypijać znacznie mniej kawy niż robiły t wcześniej – takie wnioski przedstawili naukowcy z University of Nevada School of Medicine w trakcie badania wpływu kofeiny na procesy biologiczne związane z chęcią posiadania potomstwa.

Kofeina jest według naukowców czynnikiem niekorzystnie wpływającym zwłaszcza na transport komórki jajowych w jajowodach, co niestety ale utrudnia zapłodnienie przekładając się na zmniejszoną płodność kobiet które wypijają duże ilości kawy. Co jest tego przyczyną? Zanim komórka jajowa trafi do macicy gdzie może się zagnieździć i rozwinąć musi najpierw przejść jajowód. W tym pomagają mu specjalne rzęski którymi jajowód jest wysłany oraz bardzo istotne są skurcze mieści przesuwające komórkę w odpowiednim kierunku. Naukowcy pod kierownictwem prof. Seana Warda dokonali eksperymentu na myszach które przez pewien czas miały podawaną kofeinę. Zostało u nich stwierdzone iż kofeina upośledza skurcze mięśni odpowiedzialnych za transport komórki jajowej w kierunku macicy. Zostało ustalone iż nawet 4 filiżanki kawy dziennie to zmniejszeni szans na zajście w ciąże o aż 25%.

Ze względu na to iż zapłodnienie ma miejsce na terenie jajowodu, utrudniony transport zapłodnionej komórki jajowej do macicy może być niespodziewanie zakończony zagnieżdżeniem się zarodka w miejscu dla niego nieodpowiednim czyli doprowadzić do ciąży pozamacicznej. A to czyli ciąża pozamaciczna jest źródłem wielu poważnych problemów dla kobiet – jajowód nie może się w fizjologicznych sposób wystarczająco rozciągnąć więc jego coraz większe napinanie się kończy się jego pęknięciem a to jest źródłem stanu zagrożenia matki i dziecka i wymaga natychmiastowej reakcji lekarza.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania