Dzięki kawie zmniejsza się ryzyko depresji u kobiet?

Kawa - freerangestock.com

Jak pokazują pewne badania kawa nie jest tylko źródłem chwilowej dodatkowej energii. Z najnowszych badań wynika iż codzienna jedna kawa wiąże się z obniżeniem ryzyka depresji u płci pięknej czyli kobiet.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvard w USA donoszą iż 2 lub 3 filiżanki czarnego napoju dziennie koniecznie zawierającego kofeinę wpływają na to iż ryzyko depresji u kobiet spada i 15% w porównaniu do osób nie pijących kawy i jej nie lubiących. Osoby natomiast które pija więcej niż 3 filiżanki czyli 4 i więcej wpływają na obniżenie ryzyka wystapienia u nich depresji o 20%. Jest to zjawisko warte uwagi gdyż jak mówią amerykańscy badacze, depresja jest schorzeniem generalnie częściej diagnozowanym u kobiet niż u mężczyzn. Badacze z Harvard University mówią iż ich wyniki badań podtrzymują wcześniejsza tezę o możliwym ochronnym wpływie kofeiny zawartej w kawie na zmniejszenie ryzyka zachorowania na depresję. Ta zależność głównie odwołuje się do kofeiny zawartej właśnie w kawie. Badania opisane zastały w szczegółowy sposób i zamieszczone w "Archives od Internal Medicine". Naukowcy w trakcie badan prowadzili obserwację ponad 50 000 uczestników badania którzy uczestniczyli w nim w Nurses Health Study. Badania trwały przez okres 1 lat. Jednakże sami naukowcy mówią iż zastrzegają sobie że wyniki przez nich otrzymane należy jeszcze dodatkowo potwierdzić zanim zostaną wyciągnięte ostateczne wnioski które mogłyby mówić dokładnie o zaletach antydepresyjnych kofeiny. Należy nie zapominać o tym iż za pojawieniem się depresji zazwyczaj stoi wiele różnych czynników przyczynowych. Kofeina jest znana już naukowcom z tego ich wywiera silne działanie na mózg - mówił dr A. Ascherio będący profesorem epidemiologii i odżywiania na Harvard School of Public Health. Dzięki znanemu już jej wpływowi możliwe że bezie łatwiej rozwiązać całą jej zagadkę gdyż już do tej pory wiadomo że kofeina wpływa na uwalniania tzw. przekaźników nastroju. Naukowcy zaznaczają iż z wcześniej przeprowadzonych testów wynika że występują powiązania między kawą a dokładnie między spożywaniem kawy a spadkiem ryzyka samobójstw. Warto również wspomnieć o tym iż National Institute of Health mówi że kofeina może być czynnikiem wpływającym na pojawienie sie niepokoju psychicznego lub też wpływać zaostrzająco na jego objawy jeżeli dana osoba już miewa stany lękowe.

Dyrektor wykonawczy w centrum badań nad depresja Uniwersytetu Michigan dr John Greden jest zgodny co do tego że badania wykonane przez naukowców z Harvardu mówią o istnieniu bardzo ciekawych powiązań. Wyjaśnia on iż kliniczna depresja diagnozowana jest u jednej osoby na 6 badanych. Dodatkowo kofeina jest jednym z czołowym stymulantów używanym przez ludzi na całym świecie. Dodatkowo jednak ostrzega on iż omawiane badania mają swoje ograniczenia w szczególności jeżeli chodzi o ilość biorących udział w badaniu uczestników. Średni wiek pań które zostały przebadane przez uniwersytet wynosił około a nawet ponad 60 lat a większość diagnozowanych przypadków załamań nerwowych i depresji jest wykrywanych w młodym wieku. Naukowcy stwierdzają że badania powinny być nadal prowadzone i brać pod uwagę możliwość istnienia tego typu powiązania między kofeiną a depresją.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania