Jeden 10-sekundowy pocałunek niesie ze sobą 80 mln bakterii

kissing couple, www.pexels.com

W roku 1960, piosenkarka Betty Everett śpiewała "If you wanna know if he loves you so, it's in his kiss!" (w tłumaczeniu: "Jeśli chcesz wiedzieć czy on kocha cię tak bardzo, wyczujesz to w jego pocałunku"). Cover1 jej utworu w 1990 roku wykonywała Cher. Piosenka jednak nie wspomniała o tym, co jest w "jego pocałunku"- 80 milionów bakterii, według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Microbiome.

Zanim 'mizofobicy'2 przysięgną, że na zawsze przestaną się całować, należy zauważyć, że ponad 100 bilionów drobnoustrojów naturalnie żyje w naszych organizmach. Zwane mikrobiomem człowieka, są niezbędne w procesach trawienia, syntezie składników odżywczych oraz w zapobieganiu chorobom.

Naukowcy- kierowani przez Remco Kort z TNO (holenderska organizacja, która zajmuje się badaniami naukowymi)- zauważają, że wiele różnych czynników, takich jak pokrewieństwo genetyczne, dieta, czy wiek, są ważne dla kształtowania naszej indywidualnej mikroflory.

Jednak trzeba pamiętać, że nasze otoczenie - w tym osoby, z którymi współpracujemy- również posiada wpływ na naszą florę bakteryjną. Zespół zwraca uwagę, że same nasze usta zawierają ponad 700 odmian bakterii, a na ich ilość i różnorodność także mają wpływ ci, z którymi jesteśmy najbliżej, w szczególności nasi 'partnerzy romantyczni'.

Kort mówi, że o ile on i jego koledzy wiedzą "nigdy nie badano dokładnych skutków intymnych pocałunków na skład mikroflory jamy ustnej. Chcieliśmy dowiedzieć się, w jakim stopniu partnerzy podzielają własną mikroflorę ustną, i okazuje się, że im więcej para się całuje, tym bardziej jest ona podobna (mikroflora)".

Ilość bakterii probiotycznych w ustach partnera wzrosła 3-krotnie po pocałunku"

W badaniu wzięło udział 21 par, które uzupełniły kwestionariusze dotyczące m.in. średniej częstotliwości pocałunków.

"Intymne całowanie obejmuje pełny kontakt z językiem, oraz wymianą śliny, co wydaje się być zachowaniem unikalnym dla ludzi i to często w ponad 90% znanych kultur"

Dla przypomnienia piosenka Betty Everett :)

Źródło: MNT

1 Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
2 Mizofobia – fobia często nazywana germofobią, bakcylofobią lub bakteriofobią, polegająca na unikaniu zanieczyszczenia, zabrudzenia, czasami również zakażenia się, często towarzyszą jej natręctwa (np. kompulsywne mycia rąk).

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania