Jedzenie ryb w czasie ciąży może wspierać rozwój dziecka, a nie go osłabiać

Łosoś ze szparagami by tiramisustudio /www.freedigitalphotos.net

Ryby są pozycją znajdująca się wysoko na liście środków spożywczych, których powinnaś unikać, jeśli jesteś w ciąży. Uważa się, że ekspozycja na rtęć, która może znajdować się w rybach, jest związana z problemami rozwoju. Jednak nowe badania - opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition - sugeruje, że korzyści rozwojowe przynoszone przez matkę spożywającą ryby podczas ciąży mogą kompensować ryzyko związane z rtęcią.

Agencja Żywności i Leków (ang. The Food and Drug Administration, FDA) i międzynarodowe instytucje znajdują się w trakcie przeglądu wytycznych w zakresie spożywania ryb, w celu lepszego uwzględnienia korzyści żywieniowych wynikających z ich konsumpcji.

Obecnie FDA zaleca kobietom w ciąży spożywanie ryb nie więcej niż 2 razy w tygodniu. Powodem tego ograniczenia jest obecność rtęci w środowisku. Mianowicie, większość rtęci w środowisku trafia do oceanów świata, w wyniku czego ryby zawierają niewielkie jej ilości.

Chociaż związek między spożyciem ryb i dziecięcymi problemami rozwojowymi nigdy nie został ostatecznie udowodniony, wcześniej eksperci wyrażali zaniepokojenie konsekwencjami podwyższonego poziomu rtęci u kobiet w ciąży.

Jednakże ryby zawierają także wiele korzystnych składników odżywczych. Na przykład, ich kwasy tłuszczowe są niezbędne dla właściwego rozwoju mózgu.

Współpraca miedzy Centrum Medycznym Uniwersytetu Rochester w Nowym Jorku, Uniwersytetem Ulster w Belfaście, oraz Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Republiki Seszeli dała miejsce jednemu z najdłuższych i największych badań populacyjnych w swoim rodzaju, zwanym "Seychelles Child Development Study".

Jako, że 89 000 mieszkańców wysp Seszeli na Oceanie Indyjskim spożywa ok. 10 razy więcej ryb w diecie, w porównaniu do ludzi w USA i Europie, region uznano za idealny do zbadania wpływu ekspozycji na niski poziom rtęci na zdrowie publiczne przez długi okres czasu.

Kwasy Omega-3 mogą niwelować działanie rtęci

W badaniu uczestniczyło ponad 1500 matek i dzieci. Rozwój dzieci był kontrolowany poprzez sprawdzanie umiejętności komunikacyjnych, zachowania oraz sprawności motorycznych. Testy rozpoczęły się 20 miesięcy po narodzeniu dzieci i były one badane aż do osiągnięcia dorosłości (20 lat lub więcej). Aby zbadać obecność rtęci, naukowcy pobrali od ciężarnych próbki włosów.

Naukowcy odkryli, że narażenie na rtęć w okresie prenatalnym nie wiązało się z niższymi wynikami na testach. Okazało się, że jedzenie ryb przez ciężarne nie upośledza rozwoju neurologicznego ich potomstwa.

U kobiet w czasie ciąży zmierzono również poziom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA). Naukowcy odkryli, że dzieci matek z wyższym poziomem kwasu omega-3 we krwi w czasie ciąży, osiągały lepsze wyniki w niektórych testach.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania