Kobiety planujące ciążę i ciężarne powinny zbadać tarczycę.

brzuch ciąża, Stuart Miles / www.freedigitalphotos.net

Eksperci przypominają, że panie planujące ciążę i ciężarne powinny zażywać odpowiednie dawki jodu, jak również kontrolować czynność tarczycy, ponieważ zaburzenia czynności tarczycy podczas ciąży mogą grozić m.in. poronieniem i problemami zdrowotnymi u matki oraz jej dziecka.

Endokrynolodzy i ginekolodzy na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie podkreślali również, że suplementacja jodem jest zalecana mamom karmiącym piersią.

Prof. Andrzej Milewicz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślił, że upośledzona czynność tarczycy- zarówno niedoczynność i nadczynność- negatywnie wpływa na płodność kobiet i mężczyzn.

Zaburzenia czynności tarczycy są istotnym czynnikiem, który może utrudniać kobiecie zajście w ciążę, a prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego warunkuje prawidłowy przebieg ciąży, porodu oraz zdrowie i rozwój noworodka.

Specjalistka prof. Małgorzata Karbownik-Lewińska z Zakładu Endokrynologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla, że każda postać niedoczynności tarczycy w ciąży wymaga bezwzględnie leczenia. Tak samo w przypadku nadczynności tego gruczołu.

Eksperci podkreślali, że zgodnie z zaleceniami międzynarodowymi i polskimi w pierwszych tygodniach ciąży powinno się oznaczyć poziom dwóch wskaźników:

• Tyreotropiny (TSH)- hormonu przysadki mózgowej, który pobudza syntezę hormonów tarczycy
• Przeciwciał anty-tyreoperoksydazowych (anty-TPO) –świadczących o procesie autoimmunologicznym wobec gruczołu tarczowego.

Pacjentki z chorobą tarczycy planujące ciążę powinny być pod opieką endokrynologa.

Źródło: Nauka w Polsce- PAP

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania