Komórki macierzyste w ortopedii i medycynie sportowej. Nowe metody leczenia

Komórki - zdjęcie partnera

Medycyna ciągle się rozwija i proponuję różne zmiany, które pomagają zwłaszcza sportowcom, którzy ciągle narażeni są na różnego rodzaju urazy. Odkryto, że komórki macierzyste, a dokładniej przeszczep komórek macierzystych mogą być idealnym rozwiązaniem. Komórki macierzyste mogą zastąpić uszkodzone lub chore tkanki. Pomagają głównie przy funkcji stawów, mięśni, a także ścięgien, mogą również zmniejszać ból. To sprawia, że pacjent nie ma konieczności podjęcia się operacji przez pewien okres rekonwalescencji. 

Komórki macierzyste – czym są? 

Ciało każdego człowieka złożone jest z miliardów komórek, są one odpowiedzialne za wiele różnych funkcji. Swój początek mają właśnie od komórek macierzystych, które mogą mieć nieograniczoną liczbę podziałów, a także zróżnicować się w kierunku innych komórek. Kiedy organizm się starzeję albo narażony jest na różne infekcję, komórki umierają. Komórki macierzyste wkraczają wtedy i zastępują ich miejsce, zarówno, jak te zwykłe również po pewnym czasie tracą zdolność do regeneracji. Dlatego używa się metod, które koncentrują je, tak, aby ten zagęszczony materiał można było podać w odpowiednie miejsce.  

Jak utworzyć komórki macierzyste? 

Komórki macierzyste pobierane są z komórki jajowej, zarodka, czy krwi z pępowiny noworodka. Dzisiejszy postęp pozwala również na pozyskiwanie komórek z organizmu dorosłego człowieka, czyli ze szpiku kostnego lub krwi obwodowej. Natomiast, jeśli chodzi o ortopedie komórki pobiera się z tkanki tłuszczowej i błony maziowej stawów. Takie zabiegi można nazwać również przeszczepem komórek macierzystych. Przeszczep takich komórek jest w pełni bezpieczny. Po takim zabiegu pacjent powinien udawać się na regularne wizyty do lekarza, a także rehabilitację.  

Jakie choroby można leczyć przy użyciu komórek macierzystych? 

Obecnie przy ich użyciu można leczyć już choroby nowotworowe, cukrzycę, niewydolność serca, czy nawet Parkinsona. Dużą rolę odgrywają podczas leczenia chorób związanych z narządem ruchu. Dlatego tak niezawodne są przy leczeniu sportowców, a nawet ludzi młodych i starych. Dodatkowo pomaga w leczeniu: zwyrodnienia stawów, uszkodzenia mięśni, uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego stawu, wspomaganie zaburzeń zrostu kości, oderwane przyczepy ścięgien, a także wiele innych. 

Więcej na temat komórek macierzystych dowiesz się na: https://carolina.pl/centrum-medycyny-regeneracyjnej/ 

Komórki macierzyste w ortopedii 

Przyszłość komórek macierzystych, w takiej dziedzinie, jak ortopedia jest niewiarygodnie duża. Może pomóc przy uszkodzeniach chrząstki, bólu stawów, zaburzeń zrostu kostnego. Terapia ta połączona z rehabilitacją może sprawić, że pacjent poddany temu zabiegowi może powrócić do sprawności. Pomoże ona podczas codziennych czynności, a także w przypadku sportowców, którzy trenują sporty o najwyższej formie. Wykorzystanie własnych komórek, to najbardziej innowacyjna i przyszłościowa metoda w medycynie, a zwłaszcza w ortopedii. Jest szansa, że z czasem ta metoda rozwinie się bardziej i będzie stosowana także w innych krajach i pomoże zwalczyć problemy ortopedyczne na całym świecie. 

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania