Leków nie należy rozgniatać

http://freerangestock.com

Istnieją leki, które w swojej prawidłowej formie nie są łatwo przyswajalne dla niektórych osób. Często postać kapsułki lub większej tabletki sprawia problem dla pacjentów, którzy mają problem z przełykaniem lub zaburzenia natury psychologicznej. Częstą praktyką w takich chwilach jest rozgniatanie leków. Czy słusznie?

Rozgniatanie leków na drobne kawałki często stosuje się w placówkach zajmujących się opieką starszych osób, odziałach psychiatrycznych i otolaryngologicznych. Słuszność takich działań podważają wyniki badań opublikowane na łamach Revue de Medecine Interne. Pokazują one, że takie działanie może znacznie osłabić działanie leków.

Geriatra oddziału medycyny wewnętrznej CHU Rouen, profesor Jean Doucet ocenia wyniki badań “Mimo że praktyka ta jest szeroko rozpowszechniona, jej konsekwencje rzadko były badane.(...) Sami jesteśmy zainteresowani tym problemem po wielu zgłoszeniach od pielęgniarek nakłanianych do zgniatania leków. Uświadomiliśmy sobie wagę problemu związanego z tą domową praktyką, nie odpowiadającą żadnym zaleceniom.”

Źródło: biomedical.pl

A co z wchłanianiem leków

A co z wchłanianiem leków po całkowitym usunięciu żołądka i jelita grubego, zdarzało się że całe tabletki wyczuwałem w worku stomijnym bym, czy w takich sytuacjach wskazane jest rozdrabnianie leków dla lepszego wchłaniania go tylko przez jelito cienkie.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania