Naukowcy o przyczynach niepowodzeń w stosowaniu antykoncepcji.

ciaza6.jpg

Aż 65% niezaplanowanych ciąż jest wynikiem niepowodzenia antykoncepcji - głównie tej hormonalnej a powodem tego jest to iż kobiety zapominają przyjąć kolejną z dawek hormonów które hamują procesy w organizmie które mogą prowadzić do zajścia w ciążę – takiego zdania są eksperci.

O swoich oświadczeniach i wynikach prowadzonych badań wypowiadali się ginekolodzy którzy 18 maja w Warszawie na warsztatach prasowych zorganizowanych w ramach kampanii edukacyjnej pt. „Hormony – nasz wspólny temat”. Najwyższą efektywnością w zapobieganiu ciąży mierzoną w tzw. wskaźnikiem Pearla zapewniają metody hormonalnej antykoncepcji m.in. hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna popularnie zwana spiralą, pigułki antykoncepcyjne, pierścienie lub krążki do poch0owowe czy tez plaster hormonalny. Jednakże istnieją duże różnice pomiędzy skutecznością teoretyczną a też ich praktyczną która wynika z błędów popełnianych przez użytkowniczki w zażywaniu kolejnych dawek hormonów. z opublikowanej pracy w 2007 roku w „Human Reproduction” wynika iż we Francji gdzie jest rozpowszechniana skuteczna antykoncepcja aż 65% nieplanowanych poczęć dziecka jest wynikiem jej nieprawidłowego stosowania. Jak oceniał Tomasz Paszkowski będący kierownikiem III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie u podłoża zawodności leków często leży zły dobór metody antykoncepcji przez lekarza lub też schematycznie stosowana 1 metoda np. ta sama pigułka hormonalna niezależnie od weku pań, stylu życia czy temperamentu. Jak pokazują statystyki prawie ¾ kobiet która stosuje hormonalna antykoncepcję w celu zapobiegania ciąży używa pigułek. Problem z nią jest jednak taki iż mimo iż jest doskonałym produktem to bardzo wiele pacjentek wcześnie przestaje je zażywać i nie wraca do nich.

Jak pokazały padania sprzed 4 lat opublikowane tym razem w „American Journal of Obstetrics and Gynecology” aż 60% pacjentek przerywa stosowanie pigułek przed upływem roku. Większość z tych przypadków nie byłą związania z działaniami niepożądanymi wynikającymi z działania pigułek które jak każdy lek maja skutki uboczne stosowania, lecz wynikała iż pacjentki nie radziły sobie z regularnym ich zażywaniem. 20 % pań zapominała o przyjęciu 2 lub nawet większej ilości tabletek w trakcie cyklu a 50% pomijała 1 tabletkę na cykl. Według polskiego prof. Paszkowskiego nieprzestrzeganie zaleceń przyjmowanie leków przez kobiety jest problemem na wręcz skalę światową.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania