Neurotransmiter odpowiadający za poziom motywacji

human brain, digitalart / www.freedigitalpfotos.net

Hiszpańscy naukowcy w artykule na łamach czasopisma Neuron opublikowali wnioski przedstawiające istotną rolę dopaminy w procesach związanych z motywacją do działania.

Prześledzono wyniki badań nad dopaminą, które przeprowadzono w ciągu ostatnich lat. Badacze stwierdzili, że uzyskano wystarczające dowody na uznanie, że ten neuroprzekaźnik nie jest odpowiedzialny za dostarczanie organizmowi uczucia przyjemności czy nagrody(zgodnie z wcześniejszymi twierdzeniami), lecz zachęca do aktywności ukierunkowanej na osiąganie zamierzonego celu(osiągnięcie czegoś dobrego albo uniknięcie czegoś złego).

Uwolnienie dopaminy może nastąpić zarówno w obliczu przyjemnych doznań, jak i w stresie, bólu czy przy doznaniu straty. Każdy człowiek różni się od siebie poziomem tego neuroprzekaźnika, dlatego każdego cechuje inna wytrwałość w dążeniu do celu.

W przypadku chorób takich jak zespół chronicznego zmęczenia, choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego czy fibromialgii występuje brak energii i motywacji, które częściowo można wytłumaczyć działaniem dopaminy.

Omawiany neuroprzekaźnik przez motywowanie do kompulsywnego i wytrwałego poszukiwania bodźca, stanowiącego przedmiot nałogu jest ściśle związany również z uzależnieniami.

Przewiduje się, że w przyszłości będzie można wykorzystać dopaminę lub jej substancje blokujące w leczeniu niektórych przypadłości.

Źródło: http://tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania