Niepokój śmierdzi

stressed out lady,  stockimages / www.freedigitalphotos.net

Wielu z nas doświadczyło uspokajającego wpływu pięknego zapachu jaśminu lub lawendy. Ale nowe badanie wykazało, że niepokój może spowodować, że mózg przekształci neutralne zapachy na negatywne, tworząc "błędne koło", w którym stres jest podwyższony.

Naukowcy z University of Wisconsin-Madison wykorzystali funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI), aby obejrzeć mózgi ochotników, którym zaprezentowano kilkanaście niepokojących zdjęć i tekstów, aby wywoływać niepokój.

Podczas procesu MRI, naukowcy zauważyli, że dwa niezależne obwody w mózgu stały się "ze sobą ściśle powiązane w warunkach niepokoju." Pierwszy obwód jest związany z przetwarzaniem węchowym, a drugi z emocjami.

Badacze zwrócili uwagę, że podczas wywołania niepokoju, dwa obwody stają się ujednoliconą siecią.

Profesor Li wyjaśnia, że ​​podczas "typowego przetwarzania zapachu, to zwykle po prostu system węchowy zostaje aktywowany." Jednak podczas niepokoju "system emocjonalny staje się częścią strumienia przetwarzania węchowego" dodaje.

Zespół zauważył, że niepokój czy stres przełącza obwody w mózgu, powodując, że neutralne zapachy zmieniają się w negatywne, tworzy się tzw. "sprzężenie zwrotne", które może zwiększać niepokój i prowadzić do problemów klinicznych, takich jak lęk czy depresja.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania