Nowe rozporządzenia cenowe dla leków – natychmiast!

Obawy o to iż podwyżki stawek VAT spadną na barki producentów leków refundowanych są w pełni uzasadnione. Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło tej podwyżki w trakcie formowania projektu rozporządzenia w sprawie wykazu cen urzędowych hurtowych i detalicznych produktów leczniczych i innych wyrobów medycznych. Wynikiem tego ceny urzędowe leków, które maja obowiązywać od 16 grudnia 2010r, po nowym roku będą nieprawidłowo skalkulowane.

Producenci leków będą zmuszeniu do obniżenia cenny netto leków. Dzięki temu zabiegowi, kwota brutto będzie stała lecz nie będzie adekwatna do proponowanej ceny zbytu zawartej w tzw. wniosku cenowym producenta a ustawową sztywna marżą. Ludzie odpowiedzialni za utworzenie projektu nie mogą zapominać o przepisach zawartych w ustawie o cenach, gdzie jest precyzyjnie określona procedura ustalania cen urzędowych na leki i medyczne wyroby. W ustawie określona jest wysokość marży, bardzo sztywnej marży. Do ceny netto dodawany jest VAT według stawki obowiązującej, a przepisy proponowane zawarte w rozporządzeniu nie uwzględniają zwiększenia VAu z 7 do 8%, jakie maja wejść od nowego roku. Farmaceuci, którzy prowadzą obrót lekami, stosując urzędowe ceny, będą musieli zamieszczać na fakturach 8% VAT i aby utrzymać stałą cenę, firmy będą musiały zaniżyć swoje cen netto.

Ten problem jest trudny, gdyż może to faktycznie oznaczać przeniesienie niedogodności jakie niesie wzrost VATu z konsumenta na przedsiębiorcę, co będzie niezgodne z fundamentalną zasadą neutralności VATu. Możliwe jest również dostrzeżenie naruszenia przepisów Unii Europejskiej, co Polskę może postawić przez Trybunałem Sprawiedliwości. Aby uniknąć sporów najlepszym rozwiązaniem była by zgoda MZ na zawarte w piśmie BCC z 17 listopada propozycje. Dodatkowo potrzebne są zmiany projektu rozporządzenia lub wydanie zupełnie nowego, gdyż musi ono zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2011r.

Źródło: biomedical.pl

Polska to kraj absurdu a

Polska to kraj absurdu a muszę przypomnieć ,że wcześniej były liczne przypadki leków które były droższe w Polsce niż te same leki zagranicą. Pachniało to aferą i korupcją ale wszyscy stołki zachowali . No może nie wszyscy zachowali stołki ,bo dostali inne stołki w wyniku zawieszenia ,przeniesienie ze stanowiska na stanowisko inne - co ciekawe nawet lepsze finansowo . Wniosek - polski emeryt ,rencista jest bogatszy od Niemca ,Francuza ,Szweda ,Holendra itd. i stać go na drogie leki . Podwyższanie wat-u na leki po Nowym roku to zwykłe draństwo .Unia Europejska naciska aby podwyższać ceny niemal wszystkiego w naszym kraju i podobno naciska na podwyższenie naszych wypłat ale rząd udaje ,że to nie słyszy . Słyszy natomiast ,że trzeba podwyższać ceny wszystkich produktów i artykułów bo mamy za tanio w kraju w stosunku do państw zachodnich .Na osłodę ceny smalczyku ,pasztetowej ,kaszanki ,salcesonu , chleba ,mleka ,herbaty ,octu mają być niezmienione lub mało odczuwalne. Ale wyciągną te straty zamrożenia cen niektórej żywności prze pokrycie niedoborów z kieszeni innych oczywiście przez inne podwyżki . Była propozycja rządu aby w drugim wariancie podwyżek emerytur tzn. tym co mają emerytury powyżej 2500 zł nie dać podwyżki co dawało w sumie minus podwyżki a tę różnicę dodać emerytom z niską emeryturą .Jakie to proste ale nawet pan Rostowski by to nie wymyślił np. zabrać jednym a dać drugim. Czy paliwo przekroczy 6 zł ?

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze