Odkrycie: będzie można podawać leki przez skórę

antybiotyki_txt_300x0_romiar-niestandardowy.jpg

Udało się opisać strukturę i funkcję tak zwanej stratum corneum, czyli warstwy zrogowaciałej naskórka, zwanej również peryferyjną warstwą skóry, na poziomie molekularnym. Dokonali tego naukowcy ze szwedzkiego instytutu Karolinska Institutet. Odkrycie to jest ważne, ponieważ górna warstwa skóry jest wodoszczelna.

Taką warstwą wodoszczelną otoczone są wszystkie organizmy żyjące. Dodatkowo u ludzi między pomiędzy komórkami warstwy peryferyjnej skóry pojawiają się również komórki tłuszczowe. "Nasze odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć choroby skóry, a także opracować nowe leki, które mogą być dostarczane właśnie przez skórę." - cieszą się szwedzcy naukowcy. Wielkość i znaczenie tego przełomowego odkrycia tłumaczy profesor Lars Norlen autor i przewodniczący prac badawczych z jednostki Karolinska Institutet's Dermatology and Venereology Unit: "można powiedzieć, że właśnie rozwiązaliśmy tajemnicę bariery skórnej. A to ma wielkie potencjalne znaczenie w dermatologii. Nasza ekipa poświęciła ponad 20 ostatnich lat badań, aby odkryć tajemnice warstwy zrogowaciałej naskórka"

Nareszcie będzie można zacząć podawać wiele leków bezpośrednio przez skórę pacjenta, co zaowocuje szybszą reakcją na leki i równomiernym dostarczaniem leku do organizmu. Organizm zostanie odciążony i przestanie być narażany na pierwszy szok, jaki towarzyszy przy dawkowaniu leku w pigułkach. Co bardzo ważne - także wątroba będzie miej narażona na dolegliwości i wystąpienie skutków ubocznych.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania