Odtłuszczenie wątroby dzięki mniejszej ilości spożywanych węglowodanów.

Meat - freerangestock.com

Zmniejszenie spożycia węglowodanów jest sposobem bardzo skutecznym na zmniejszenie ilości tłuszczu w narządzie dla człowieka niezwykle ważnym, jakim jest wątroba. Ograniczenie węglowodanów daje dużo lepsze efekty niż niskokaloryczna dieta.

Jak donosi „American Journal of Clinical Nutrition”, rezultaty badań jakie zostały przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z University of Texas Southwestern Medical Center. Zdaniem naukowców nowe badania i ich wyniki mogą znaleźć zastosowanie w terapii cukrzycy, oporności na insulinę czy tez niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Ta ostatnia patologiczna zmiana dotyczy 30% amerykańskiego społeczeństwa. Wątroby mieszkańców USA sa przeciążone bardzo duża ilością nagromadzonych w niej trój glicerydów, a to w ostateczności może prowadzić do rozwoju cukrzycy bądź raka wątroby. Amerykańskie badania były prowadzone przez 2 tygodnie na 18 pacjentach z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby. Część uczestników testu było na niskokalorycznej diecie, reszta zaś na diecie niskowęglowodanowej. Druga dieta przez pierwszych 7 dni zawierała nie więcej niż 20 gramów węglowodanów dziennie. 2 tydzień stanowiły zamrożone posiłki z uniwersyteckiej kuchni które były dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Grupa będąca na diecie niskokalorycznej odżywiała się wszystkimi potrawami tak jak zwykle lecz w mniejszych porcjach. Posiłki również były przygotowywane przez kuchnię szpitala uniwersyteckiego. Kobiety miały ograniczony limit kalorii dziennie do 1200 a panowie do 1500.

Po 14 dniach zostały przeprowadzone kontrolne badania pacjentów. Badania obrazowe wykazały iż osoby które były na diecie niskowęglowodanowej straciły z wątroby wolej tłuszczu niż pacjenci z 2 grupy, a dodatkowo ubytek wagi stanowił średnio 5 kg.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania