CUKIER: czy powinniśmy go wyeliminować z naszej diety?

sugar in glass, by audfriday13/ www.freeditalphotos.net

Cukier wydaje się mieć złą opinię w "świecie zdrowia". W ubiegłym roku wiele badań skupiających się na spożyciu cukru i jego wpływie na organizm człowieka, powiązało pobór cukru z przyśpieszonymi procesami starzenia, z chorobami układu krążenia, otyłością, a nawet rakiem.

Te i innych badań doprowadziły do tego, że wielu specjalistów w zakresie zdrowia na całym świecie wzywało do zredukowania spożycia cukru do ilości zalecanej, a niektórzy nawet twierdzili, że powinniśmy całkowicie wyeliminować go z naszej diety.

Ale czy cukier jest naprawdę taki zły dla naszego zdrowia?

W uproszczeniu, cukier jest krystalicznym węglowodanem, który nadaje żywności słodki smak. Istnieje wiele rodzajów cukru, w tym glukoza, fruktoza, laktoza, maltoza i sacharoza - znana również jako cukier stołowy.

Niektóre z tych cukrów, takich jak glukoza, fruktoza i laktoza, występują naturalnie w owocach, warzywach i innych produktach spożywczych. Jednak wiele pokarmów, które spożywamy zawierają cukry "dodane" (ang. "added" sugars) - cukier, który dodajemy do produktów w celu poprawienia ich smaku lub cukier, który został dodany do produktu przez producenta.

Najczęstszymi źródłami cukrów dodanych są napoje, ciastka, ciasta, czekolada, napoje owocowe oraz desery. Już jedna puszka coli może zawierać do 7 łyżeczek cukru, a czekolada średniej wielkości może zawierać w sobie nawet 6 łyżeczek cukru.

To cukry dodane są przyczyną tych wielu problemów zdrowotnych.

W zeszłym miesiącu w naszym artykule informowaliśmy, że cukry dodane mogą zwiększać ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, bardziej niż sól (Cukier bardziej niż sól,...). Natomiast badanie opublikowane w lutym 2014 roku przeprowadzone przez Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (ang. Centers for Disease Control and Prevention, CDC) powiązało wysokie spożycie cukrów dodanych ze zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych (chorób układu krążenia).

Prawdopodobnie najsilniej powiązano cukry dodane ze znacznym wzrostem występowania otyłości. W Stanach Zjednoczonych, więcej niż 1 na 3 osoby dorosłe jest otyła, podczas gdy wskaźnik otyłości wśród dzieci wzrósł ponad dwukrotnie oraz ponad czterokrotnie u młodzieży w ciągu ostatnich 30 lat.

Badanie z 2013 roku, opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition sugerowało, że spożycie napojów słodzonych cukrem zwiększa przyrost masy ciała u dzieci i dorosłych, podczas gdy przegląd prac opublikowany przez Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) zauważa korelację pomiędzy wzrostem konsumpcji takich napojów i wzrostem występowania otyłości.

Czy stajemy się uzależnieni od cukru?

W badaniu przeprowadzonym w 2008 roku przez badaczy z Uniwersytetu w Princton odkryto, że szczury spożywające dietę o wysokiej zawartości cukru, po zredukowaniu cukru w ich diecie wykazały takie objawy jak nadmierne objadanie się, głód i wycofanie.

Dr Lusting powiedział Guardianowi w 2013 roku:
"Sami musimy się odzwyczaić. Musimy odsłodzić nasze życie. Musimy sprawić, żeby cukier był przekąską, a nie podstawowym składnikiem diety"

"Przemysł spożywczy zamienił go w podstawowy składnik diety, ponieważ wiedzą jak sprawić, żebyś kupował więcej" - dodał - "To jest hak. Jeśli jakiś producent płatków śniadaniowych pozbawiony wszelkich skrupułów, postanowiłby wyjść i zmieszać twoje płatki śniadaniowe z morfiną, abyś zaczął kupować więcej, co byś o tym pomyślał? Zamiast tego, robią to właśnie z cukrem."

Czy całkowite wyeliminowanie cukru z diety jest zdrowe?

Jego całkowita eliminacja byłaby wręcz bardzo trudna do osiągnięcia, ponieważ wiele produktów takich jak warzywa i owoce, produkty mleczne, jaja, alkohol czy orzechy, wszystkie zawierają cukier. Po odrzuceniu tych produktów, do wyboru mogłoby nam tylko zostać zdecydowanie nie zbyt zdrowe mięso i tłuszcze.

Sztuczne słodziki też nie pozostają zbyt lepszą alternatywną, ponieważ wiele badań donosi, że substancje słodzące mogą nadal prowadzić do cukrzycy i otyłości. Według badania opublikowanego w czasopiśmie Nature sztuczne substancje słodzące - takie jak sacharyna, sukraloza i aspartam - zakłócają florę jelitową, zwiększając aktywność szlaków związanych z otyłością i cukrzycą.

Oprócz tego, długotrwałe spożywanie sztucznych substancji słodzących powiązano ze wzrostem nie tylko masy, ale także występowaniem otyłości brzusznej, wyższego stężenia glukozy we krwi na czczo oraz zwiększeniem poziomu hemoglobiny glikowanej.

Całkowita eliminacja cukru nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ cukier może być częścią zbalansowanej, zdrowej diety. Zamiast trzymać się całkowicie z dala od niego, wiele ekspertów z zakresu zdrowia zaleca spożywanie cukru jako część zdrowej diety i zauważa, że cukier ma także zalety.

Badacze uważają, że podobnie jak wszelkie inne źródła kalorii, cukier może być spożywany jako element zdrowej, zbilansowanej diety oraz aktywnego stylu życia. Czasami pomaga, aby pewne pożywienie było bardziej znośne, a to wspomaga różnorodność w zdrowej diecie.

Niektórzy naukowcy wręcz twierdzą, że nasze ciała potrzebują cukru, bo jest on preferowanym paliwem naszego organizmu.

Dr David Katz, dyrektor Prevention Research Center na Uniwersytecie Yale w New Haven twierdzi, że "Istnieje rola cukru w naszej diecie. Wszakże, co jest sensem w byciu zdrowym, czy nie jest to, aby cieszyć się życiem?"

Wskazówki pomagające zmniejszyć spożycie cukru

Podczas gdy cukier może być częścią zdrowej diety, eksperci podają kilka porad, jak można ograniczyć spożycie cukru do granic zalecanych przez wytyczne:

• Ogranicz ilość cukru, którą regularnie dodajesz do żywności i napojów takich jak herbata, kawa, płatki i naleśniki
• Zamień spożywanie napojów słodzonych cukrem na te niezawierające cukru lub napoje niskokaloryczne
• Porównaj etykiety żywności i wybierz produkty o najniższej ilości dodawanego cukru
• Podczas pieczenia ciast, zmniejsz ilość cukru w przepisie o 1/3
• Spróbuj zastąpić cukier w przepisach o ekstrakty lub przyprawy, takie jak cynamon, imbir, migdały i wanilie
• Zamień cukier na zboża lub płatki owsiane z owocami

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania