Palacze na diecie bogatej w sód są dwukrotnie bardziej narażeni na reumatyzm

palenie_d.jpg

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Reumatology wskazuje na to, że dla palaczy spożywających pokarmy bogate w sód, ryzyko rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów jest dwukrotnie większe.

Szwedzcy naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego i Medycyny Klinicznej, Reumatologii na Uniwersytecie Umeå przeprowadzili zagnieżdżone kliniczno-kontrolne badanie, aby sprawdzić wyniki ostatnich testów na zwierzętach sugerujących związek między wysokim spożyciem sodu a reumatoidalnym zapaleniem stawów.

W 2013 roku, oddzielne zespoły badawcze z Uniwersytetu Yale w New Haven, Szkoły Medycznej Harvard w Bostonie, Instytutu Broad na Harvardzie i Instytutu Technologii w Massachusetts połączyły uzyskane dane na temat czynników, które są zdolne do indukcji aktywności w autoimmunologicznych komórkach zwanych Th17.

Komórki te są związane z rozwojem nie tylko reumatoidalnego zapalenia stawów, ale także stwardnienia rozsianego, łuszczycy i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Ważną rolę w rozwoju komórek Th17 odgrywa gen, znany jako SGK1 - jego funkcja jest też związana z wchłanianiem soli w jelitach i nerkach - zespoły badawcze zajęły się zatem prześledzeniem czy i jak sól może wpłynąć na rozwój komórek Th17.

Okazało się, że dodatek soli do diety myszy stymuluje produkcję komórek Th17. Ponadto, przebieg choroby stwardnienia rozsianego u specjalnie genetycznie zmodyfikowanych myszy, w przypadku karmienia pokarmami o wysokiej zawartości soli, był cięższy. W następny kroku, gdy badacze postanowili potwierdzić uzyskane wyniki dla ludzi, po analizie danych okazało się, że wyniki są znamienne i sprawdzają się tylko w przypadku zawężenia grona badanych do tych, którzy palą papierosy.

Podczas najnowszego badania zbadano 386 osób, których żywieniowe nawyki zostały zapisane w Programie Interwencji Västerbotten (VIP), średnio 7,7 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. Z tej samej bazy danych, naukowcy wybrali dla porównania 1886 obiektów kontrolnych.

W bazie danych VIP znajdowały się m.in. zwyczaje żywieniowe uczestników, poziom aktywności fizycznej, informacje na temat tego, czy palili, wyniki badania krwi.

Naukowcy nie znaleźli żadnego znaczącego związku między spożyciem sodu a rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów, gdy uwzględnili w analizie wszystkie osoby. Jednak, gdy zawęzili wyniki do uczestników, będących palaczami papierosów okazało się, że ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów mieli dwukrotnie większe ci, spożywający pokarm bogaty w sód.

Powszechnie twierdzi się, że jedzenie owoców i warzyw jest związane z niższym ryzykiem zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów, natomiast jedzenie białka, czerwonego mięsa i niektórych ryb jest związane z większym ryzykiem. Różna zawartość soli w tych pokarmach może pośrednio potwierdzać wyniki badań (owoce i warzywa mają niższą zawartość sodu).

Źródło: MedicalNewsToday

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania