Potęga miłości: korzyści dla ciała i umysłu

Loving Elder Couple by Ambro, freedigitalphotos.jpg

"All you need is love" śpiewał zespół The Beatles. Coś w tym może być, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę szeroko udokumentowane korzyści zdrowotne wynikające z bycia w szczęśliwym związku. W tym artykule, możesz się zapoznać z powodami zdrowotnymi, dobrymi dla świętowania, czy też uczczenia tego, że z kimś się jest.

2 tygodnie temu, 14 lutego było coroczne święto zakochanych - Walentynki - na które wiele osób będących w związkach przygotowało się w jakiś sposób do spędzenia tego dnia, czy to przez kupowanie prezentów, wypisywanie sobie kart, czy też po przez zabranie wybranki swojego serca na uroczystą kolację. Bombonierki czy posiłki w restauracjach nie muszą być dla par zdrowe, ale warto pamiętać, że poza nimi, dla osób będących w związkach zostało określone bogactwo korzyści zdrowotnych.

Większość ludzi posiada świadomość, że seks to forma ćwiczeń, która zwiększa częstość akcji serca i którą można porównać do takich lekkich form ćwiczeń jak chodzenie po schodach. Jest on także dobry dla osób z chorobami serca, dopóki mogą jeszcze wykonywać umiarkowane działania bez odczuwania bólu w klatce piersiowej (takie jak np. przejście przez 2 kondygnacje schodów).

Poza tym, jest także kilka innych korzyści zdrowotnych wynikających z bycia w związku, jednak każdy rodzaj relacji ma swoje skutki dla nas, ponieważ życie w związku opartym na miłości nie zawsze jest usłane różami.

Włóż trochę miłości w swoje serce
Serce jest jednym z najbardziej rzucających się w oczy symboli miłości i prawdopodobnie nie jest to zaskoczeniem, że miłość w przenośni i dosłownie jest związana z jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka.

Badania wykazały, że bycie w satysfakcjonującym związku może doprowadzić do poprawy przeżycia po jednej z najczęstszych operacji serca w Europie, po operacji pomostowania tętnic wieńcowych - agresywnego leczenia chorób serca. Skutki satysfakcji są tak samo ważne dla przetrwania, jak tradycyjne czynniki ryzyka, takie jak otyłość i palenie tytoniu. Prawdopodobnie jest to wynikiem tego, że szczęśliwe związki zachęcają do zdrowych zachowań takich jak rzucenie palenia i dbanie o sylwetkę.

Inne badanie wykazało, że pary trzymające się za ręce przez 10 minut, a następnie przytulające się przez 20 sekund miały zdrowsze reakcje w zadaniu polegającym na publicznym wystąpieniu, niż uczestnicy, którzy po prostu odpoczywali sobie spokojnie.

Wyniki badań sugerują, że kochający i wspierający się partnerzy mogą posiadać niższą reakcje podczas stresujących wydarzeń życiowych. Według naukowców, czułe związki mogłyby być powiązane z posiadaniem lepszego układu krążenia.

Obniżenie ciśnienia krwi, nie jest jedynym aspektem bycia w związku. Nadciśnienie może być niebezpieczne i warto pamiętać przy tym, że może prowadzić do poważnych chorób, w tym niewydolności serca, udaru i zawału serca. Badania wykazały również, że może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych w późniejszym życiu, więc czuła relacja może też przynosić korzyści dla funkcjonowania poznawczego.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze