Przeciwzapalne leki niesteroidowe a występowanie migotania przedsionków.

heart.jpg

Niesteroidowe leki przeciwzapalne czyli NLPZ są podstawowymi lekami stosowanymi w trakcie terapii bólów i przewlekłych stanów i chorób zapalnych. Mimo iż są źródłem wielkiej ulgi dla pacjentów to długotrwałe ich stosowanie jest związane z dużym ryzykiem pojawienia sie bardzo groźnych efektów ubocznych.

Nieselektywne NLPZ powodują hamowanie produkcji ochronnych prostarglandyn, wzmagają owrzodzenia przewodu pokarmowego i powodują uszkodzenia nerek. Nie do końca poznany jest wpływ NLPZ na rozwój migotania przedsionków serca które może być chorobą prowadzącą do poważnych konsekwencji zdrowotnych w postaci zaburzeń hemodynamicznych, zawału serca, zatoru tętnicy płucnej czy też wystąpienie udaru niedokrwiennego. Niestety przyczynowo-skutkowy związek między wystąpieniem migotania przedsionków a przyjmowanie NLPZ jest związkiem trudnym do sprecyzowania gdyż możliwość pojawienia się migotania przedsionków jak i ilość zażywanych NLPZ wzrasta ze wzrostem wieku pacjentów. Celem przeprowadzonych badań które zostały opisane przez ich autorów z oddziały epidemiologii klinicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Aasrhus było ocenienie ryzyka rozwoju migotania i trzepotania przedsionków które byłoby związane z zażywaniem nieselektywnych NLPZ które działając hamują głównie enzymy takie jak COX-1 i COX-2. Praca badawcza opierała się na analizie dokumentacji medycznej ponad 32 tysięcy chorych w duńskiej populacji u których rozpoznane zostało migotanie bądź trzepotanie przedsionków. Kontrolną grupę stanowiło około 325 tysięcy osób bez zaburzeń rytmu serca. U chorych którzy rozpoczynali przyjmowanie nie-aspirynowych NLPZ i inhibitorów COX-2 został stwierdzony wzrost ryzyka rozwoju migotania i trzepotania jeżeli wyniki takich osób były porównywalny do wyników pacjentów nie zażywających takich specyfików. Ryzyko było w granicach 4-70% co pokazuje pojawienie się 4 nowych chorych na migotanie przedsionków na 1000 osób rozpoczynających stosowanie nieselektywnych NLPZ na rok oraz 7 nowych chorych które włączają dodatkowo zażywanie COX-2. Autorzy również zaobserwowali iż ryzyko wystapienia migotania przedsionków było wyższe u osób w podeszłym wieku. Również grupę podwyższonego ryzyka stanowiły osoby cierpiące na RZS i na przewlekłą chorobę nerek. Jak mówią autorzy badań proarytmiczne działanie NLPZ może być wywoływane m.in. przez negatywny wpływ na układ wydalniczy gdyż okazuje się że oba enzymy COX-1 i COX-2 znajdują się w tkance nerek. Ich zahamowanie może być przyczyna do wzrostu objętości osocza, nasilenia oporu obwodowego naczyń krwionośnych jak również osłabienia działania leków moczopędnych. Powyższe stany są przyczyną wzrostu ciśnienia tętniczego. Dodatkowo zablokowanie cyklooksygenaz może wywoływać zwolnienie wydalania potasu przez nerki przez co zwiększyć jego poziom w osoczu krwi. Wysoki poziom potasu we krwi jest niestety czynnikiem arytmogennym.

Dzięki przeprowadzonym badaniom naukowcy sugerują iż przed włączeniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych do długotrwałego leczenia należy wiedzieć o ryzyko pojawienia się migotania i trzepotania przedsionków.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania