Do walki z chorobami sercowo-naczyniowymi i nowotworami ruszają superbrokuły.

Meat - freerangestock.com

Badacze z Wielkiej Brytanii opracowali nowe superwarzywo które zostało wzbogacone o molekułę nazywaną glukafaryną. Molekuła ta słynie z tego iż zwalcza choroby sercowo-naczyniowe jak również zapobiega niektórym nowotworom.

Nawet jeżeli duża część ludności nie zasmakowuje sie w brokułach ro zalety tego zielonego warzywa nie polegają żadnej wątpliwości a wiele poprzednich badań już sugerowało że jedzenie tych warzyw nawet kilka razy w tygodniu może wiązać się z niższym ryzykiem zachorowania na cześć nowotworów. Właćnie dlatego naukowcy ze Zjednoczonego królestwa z centrum Centre John Innes i instytutu badań nad żywnością w Norwich wymyślili aby stworzyć superbrukuły w których zalety żywnościowe i prozdrowotne zostały by zwielokrotnione. Aby dokonać tego naukowcy sięgnęli po dzikie brokuły odkryte w roku 1983. To warzywo zawiera w sobie naturalnie wysoki poziom składnika który nazywany jest glukofaraniną. Glukofaranina posiada właściwości przekształcania się w kontakcie z flora jelitową w aktywny składnik nazwany sulforafanem. Sulforafan jest właśnie tym czynnikiem który prowadzi do redukcji zapaleń chronicznych jak również pomaga w zwalczaniu części nowotworów - jeżeli badani mówią prawdę odnośnie tej cechy substancji. Dzięki genetycznej modyfikacji przeprowadzonej przez badaczy dzikie brokuły zostały zamienione w "superbrokuły" posiadające wygląd podobny do naturalnego lecz mający w sobie od 2 do 3 razy większe ilości glukofaraniny. warzywa te zyskały nazwę "Beneforte". Kiedy zostaną one zjedzone sprawiają iż poziom sulforafanu w organizmie zwierzęcia rośnie 2 a nawet 4 razy a jeżeli według naukowców, zacznie się spożywać warzywo to kilka razy w tygodniu to możliwe jest zredukowanie ryzyka chorób serca i układu krążenia jak również zachorowalności na raka jelita grubego, żołądka, płuc czy prostaty.

Jednakże jak mówią naukowcy aby móc osiągnąć taki efekt suberbrokuły muszą być spożywane w postaci surowej, ewentualnie lekko gotowanej bądź suszonej.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania