Przemoc emocjonalna zgubna dla rozwoju dziecka

karający syna ojciec, by David Castillo Dominici/www.freedigitalphotos.net

Uczestnicy posiedzenia seminaryjnego senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej informowali, że niska samoocena, problemy interpersonalne, a w cięższych przypadkach, zaburzenia rozwoju są skutkami poniżania lub wyśmiewania.

Przemoc emocjonalna: poniżanie, wyśmiewanie, szantażowanie często towarzyszą przemocy fizycznej- podkreślali uczestnicy spotkania.

Małgorzata Dragan z Wydziału Psychologii UW twierdzi, że badania pokazują, że długotrwała przemoc emocjonalna stosowana wobec dzieci prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, czyli prowadzić do zaburzeń rozwoju poznawczego, emocjonalnego, a nawet fizycznego.

Objawami krzywdzenia emocjonalnego dzieci z jednej strony może być lęk, smutek, wycofanie, a z drugiej nadaktywność i agresywność.

Według Dragan, przemoc emocjonalna może skutkować niską samooceną, problemami interpersonalnymi, w związkach intymnych, w dorosłym życiu oraz zaznaczyła również, że takie osoby, które jej doświadczyły w dzieciństwie, częściej stosują także w swoich rodzinach.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania