Rak piersi u mężczyzn gorszy niż u kobiet

Ostatnie_badania_nad_lekiem_na_raka_prostaty.jpg

Jak powszechnie wiadomo – rak piersi to raczej przypadłość dotycząca kobiet. Z tego właśnie względu mężczyźni nie zwracają uwagi na symptomy, które mogłyby zaalarmować ich o pojawieniu się zagrożenia. Żaden z mężczyzn nawet nie pomyśli o tym, że może to dotyczyć właśnie jego. Są to wnioski płynące z najnowszego badania, którego wyniki zostały przedstawione na spotkaniu amerykańskiego towarzystwa chirurgów piersiowych, American Society of Breast Surgeons, w Phoenix.

Okazuje się, że kobieta z rakiem piersi żyje średnio 2 lata dłużej niż mężczyzna. Dzieje się tak, ponieważ w momencie zdiagnozowania nowotworu, znajduje się on już w dużo bardziej zaawansowanym stadium, jest znacznie większy, a także zwiększa się prawdopodobieństwo przerzutów raka na inne organy. Różni się też wiek pacjentów, u których diagnozuje się chorobę. Kobiety przeciętnie dowiadują się o niej w wieku 59 lat. U mężczyzn wiek ten to 63 lata.

Główny autor badania podsumowuje jego wyniki słowami: ”Wielu mężczyzn nie ma nawet pojęcia o tym, że mogą zachorować na raka piersi, ponieważ w powszechnym pojęciu jest to choroba kobiet. Co gorsza, wielu lekarzy również błądzi w ciemnościach, ignorując objawy, które u kobiet natychmiast spowodowałyby alarm”.

Na raka piersi choruje obecnie 1 na 1000 mężczyzn. U kobiet stosunek ten to 1 na 8.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania