Szansa na plastikową sztuczną siatkówkę.

Eyes - Paul Robinson - freerangestock.com

Mimo wielkich postępów medycyny nadal istnieją choroby które są niemożliwe do wyleczenia. Należą do nich między innymi przypadłości wiążące się ze znacznym pogorszeniem lub całkowita utratą widzenia. Są szczególnie dotkliwe dla pacjentów gdyż uniemożliwiają im uczestniczenie w normalnym życiu.

Od wielu lat trwają badania które na celu mają znalezienie sposoby naprawy delikatnej ważnej części oka jaka jest światłoczuła warstwa dna oka czyli siatkówka. Możliwe jednak ż naukowcom uda się stworzyć sztuczną siatkówkę dziki użyciu specjalnego plastiku. Problem ze „sztucznym okiem” lub też innymi rodzajami protez poszczególnych elementów oka polegają na tym że niezwykle trudnym jest połączenie sztucznego materiały z żywa tkanką w tym wypadku bardzo delikatną. Komórki nerwowe obumierają, a przy tym aktywowaniu podlegają mechanizmy obronne organizmu powodując odrzucanie przeszczepów. Dlatego mimo iż naukowcy są w posiadaniu miniaturowych kamer nie mogą skonstruować odpowiedniego implantu. Jednakże instytut technologiczny w Mediolnanie ostatecznie znalazł materiał który nie tylko nie powoduje szkód delikatnych Komorek a dodatkowo dobrze z nimi współpracuje. Polimer mający właściwości światłoczułe został w trakcie testów pokryty komórkami nerwowymi, a te zamiast obumierać zaczęły w swobodnych sposób rozrastać się tworząc normalne nowe połączenia polimer również zachował przy tym wszystkie swoje właściwości, gdzie najważniejszą jest najistotniejsza dla sztucznego oka cechę wrażliwość na światło. Możliwe jest dalsze jego uczulanie tylko na określone barwy światła a rzez to staje się świetnym kandydatem do tworzenia na jego podstawie fragmentów uszkodzonego oka.

Ostatnim jak dotąd problemem jaki stoi na drodze naukowców jest sprawdzenie tego czy możliwe jest w taki sposób pobudzenie receptorów nerwowych zmysłu wzroku ponieważ jeżeli ta hipoteza się potwierdzi to protezy które zostaną oparte na tej technologii maja duże szanse na błyskawicznym czasie wyprzeć dotychczas stosowane sposoby.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze