Trening mózgu 'zwiększył umiejętności umysłowe starszych'

human brain,  koratmember / www.freedigitalphotos.net

Naukowcy odkryli, że krótki kurs treningu mentalnego lub poznawczego przeprowadzony dla grupy osób starszych, przyczynił się do poprawy ich zdolności rozumowania i szybkości przetwarzania, a zyski utrzymywały się przez okres do 10 lat, w porównaniu z nieprzeszkoloną grupą kontrolną. Dodatkowo, osoby, które otrzymały dodatkowe przeszkolenie na kolejne 3 lata poprawiły się jeszcze bardziej.

Spadek zdolności poznawczych nie jest niczym niezwykłym wśród osób starszych i może poważnie wpłynąć na ich zdolność do prowadzenia normalnego życia, oraz wykonywania codziennych zadań.

Lider badania, dr med. George Rebok, profesor Johns Hopkins University w Baltimore i ekspert w dziedzinie starzenia się oraz w zakresie zdrowia psychicznego, mówi:
"Pokazanie, że zyski z treningu są utrzymywane przez okres do 10 lat, jest oszałamiającym wynikiem, ponieważ sugeruje to, że raczej mało ambitna interwencja w praktykę umiejętności psychicznych może mieć stosunkowo długoterminowe efekty wykraczające poza to, czego mogliśmy oczekiwać."

On i jego koledzy odkryli również, że seniorzy, którzy otrzymali krótki trening poznawczy, donosili także o doświadczaniu mniejszych trudności w przeprowadzaniu codziennych czynności życiowych.

Prof Rebok twierdzi, że nawet niewielkie opóźnienie upośledzenia sprawności umysłowej i funkcjonalnej może mieć duży wpływ na zdrowie publiczne i zmniejszyć rosnące koszty opieki nad starszymi dorosłymi.

Naukowcy donoszą o swoich odkryciach w czasopiśmie Journal of the American Geriatrics Society.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania