Wbrew powszechnej opinii osób nie chorujących na migrenę, jest to dla nich zwyczajny ból głowy. Niestety to nie jest jedyny problem. Przy migrenie jednak dodatkowo występuje światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, nudności i wymioty. W lecie światowstręt jest szczególnie uciążliwym objawem choroby.
Lekarze już od długiego czasu wiedzą że przy ataku migreny najlepsze dla chorego jest przebywanie w domu w zaciemnionym pomieszczeniu gdyż wtedy dolegliwości są słabsze. Podobnie natomiast działać mogą specjalnie zaprojektowane proste okulary z przyciemnionymi szkłami. Naukowcy z State University of Radiology przy pomocy rezonansu magnetycznego sprawdzili w jaki sposób mózg osoby chorej na migrenę funkcjonuje w trakcie silnego ataku choroby. w trykacie badania ostała odnotowana hiperaktywność niektórych rejonów, oraz pogłębiająca się w trakcie kontaktu z bodźcami świetlnymi. Wcześniejsze badania nad chorymi z migrena pokazały iż ograniczenie bodźców świetlnych powodują redukcję w znaczący sposób tych nieprzyjemnych objawów. Przy normalizacji aktywności obszarów odpowiedzialnych za przetwarzanie wizualnych informacji pomagają nawet zwykłe przeciwsłoneczne okulary i poprawiają samopoczucie pacjenta. Dlatego tez badacze ustanowili sobie cel stworzenia szkieł które będą w optymalny sposób dopasowane do potrzeb chorych na migrenę. Zostały one stworzone dla każdej osoby która brała udział w badaniach dotyczących migreny, w pełni zindywidualizowany sposób, na podstawie interpretacji pobudzenia neuronów przy różnego typu bodźcach wzrokowych.
W trakcie testów chorzy porównywali zwykłe przyciemniane szkła z tymi które zostały dla nich specjalnie stworzone. Jak pokazały wyniki test wygrały indywidualnie dobrane przyciemniane soczewki gdyż nieprzyjemne dolegliwości związane z migrena były redukowane o aż 70%.
Źródło: medycyna24.pl
Napisz opinię