Uszkadzające mózg smartfony?

Human_brain_in_a_vat.jpg

Dzięki dziedzinom neurologii możliwe jest zrozumienie w jaki sposób struktury mózgowe reagują na informacje abstrakcyjne które dostarczamy naszemu mózgowi przy pomocy smartfonów. Pewne badanie jednak skupiło się nad nimi a konkretnie nad ich wpływem na nasz organizm.

Wręcz czasami kompulsywna potrzeba sięgnięcia raz po raz do swojego smartfona jest zasilana przez mała grupę struktur znajdujących się w naszym mózgu które tworzą tzw. układ nagrody - donosi pismo "le Firago". Neurony z tej okolicy mają głównie za zadanie motywowanie do działania i odpowiadają za odczuwanie przyjemności jak również za zjawiska uzależnienia. Neurony reagują gdy pojawia się uczucie "nagrodzenia" przez co jesteśmy w stanie wykonać wszytko aby ten przyjemny stan jak najczęściej się powtarzał. Obwód motywuje dodatkowo normalnie działania fizjologiczne czyli np. zwykłe sięgniecie po wodę w trakcie odczuwania pragnienia. Jednak naukowcy w trakcie swoich abdan odkryli iż obwód ten również reaguje na perspektywe uzyskania informacji która jest przez nas uważana za ważną, a za taką informację możemy uważać SMS lub mail. Dlatego też działanie które polega na szukaniu potencjalnie ważnej informacji jest zależne od obwodu neuronów. Mówiąc w prost nasz mózg jest głodny informacji do tego stopnia że czasami to kończy się zjawiskami podobnymi do uzależnienia. Jak na razie naukowcy jeszcze nie wiedza dokładnie czy smartfony działają w aż tak trwały i głęboki sposób na naszą organizację mózgu lecz część z niech jest pewna że w mózgu naszym pojawiają sie specjalne strefy które wiążą się z użytkowa niem tego typu urządzeń. Pewnym jest również to iż takie" technologiczne" zabawki wpływają na nasz mózg przestawiając go na multizadaniowość do której nie jest stworzony. Takiego zdania jest przynajmniej dyrektor badań z centrum badań w naukach neurologicznych w Lyonie Jean-Philippe Lachaux.Sposób posługiwania się naszym mózgiem i sposób koncentracji jest w dzisiejszych czasach diametralnie zmieniamy. Przykładowo jeżeli o pływaniu myślimy w trakcie stania nad basenem ro nie koniecznie musimy myśleć o tej czynności w trakcie pracy za biurkiem,. Razem z epoką smartfonów wiele typów informacji ulega zderzaniu ze sobą i nakładaniu sie na siebie przez co w trakcie pływania na basenie nagle mamy natłok informacji przez nasz telefon kompletnie nie związanych z czynnością którą właśnie wykonujemy. Nasz mózg nagle nie wie na czym ma się skupić i która z informacji uznać za najważniejszą.

Dodatkowo nasz mózg ma skłonność do koncentracji na elementach które ulegających powtarzaniu, właściwych dla sytuacji w których się aktualnie znajdujemy przez co fazy zaostrzonego słuchania i odbioru tego co mamy dookoła siebie i tego co nas otacza się przeżywane w "pustych" chwilach kiedy w 100% nie zajmujemy się niczym.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania