Wcześniaki są bardziej narażone na problemy psychiczne

baby smile www.FreeDigitalPhotos.net.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Szwecji wynika, że dzieci urodzone przed 32 tygodniem ciąży, są bardziej zagrożone chorobami psychicznymi niż dzieci z ciąż donoszonych.

Dolegliwościami i chorobami dotykającymi wcześniaki są między innymi: depresja, psychoza i choroba efektywna dwubiegunowa. Zagrożenie to wynika z drobnej, ale bardzo ważnej zmiany rozwojowej dotykającej dzieci, które nie przeczekały w ciąży pełnych 40 tygodni cyklu – stwierdzają naukowcy. Twierdzą oni, że to właśnie ta drobna różnica może być powodem późniejszych zaburzeń.

Badacze zaobserwowali również, że wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia którejkolwiek z choroby jest zróżnicowany. U dzieci urodzonych umiarkowanie przedwcześnie jest to 3 razy wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na depresję, 2.5 raza wyższe ryzyko zachorowania na psychozę i aż ponad siedmiokrotnie wyższe ryzyko zachorowania na chorobę afektywną dwubiegunową.

Należy tu jednak dodać, że zaburzenia psychiczne wcale nie muszą wystąpić, ponieważ zaobserwowano również wiele przypadków wcześniaków, które nie miały nawet najmniejszych oznak jakichkolwiek nieprawidłowości.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania