Większe ryzyko Alzheimera przez pestycydy

prezent_dziadek.jpg

W cywilizowanych krajach praktycznie zawsze w uprawie roślin jadalnych i ozdobnych wykorzystywane są przez rolników spore ilości środków chemicznych. Badacze postanowili dokładnie przyjrzeć się tej sprawie i sprawdzić w jaki sposób te środki i korzystanie z nich przy uprawie roślin wpływają na Zdowie ludzi.

Oczywistym było dotąd że osoby które pracują z pestycydami są narażone na różne zatrucia i powikłania, Teraz doszedł dodatkowo związek pestycydów z rozwojem choroby Alzheimera. Naukowcy z francuskiego Instytutu Zdrowia Publicznego opublikowali w piśmie "Occupational and Environmental Medicine" wyniki swoich badań, przeprowadzonych z udziałem pracowników winnic. Uprawy winne są regularnie spryskiwane pestycydami, przez co ci ludzi maja z nimi długotrwały stały kontakt. Badania przeprowadzone zostały w winnicach w Bordeaux i brało w nich udział 614 pracowników, którzy w roku 1997 i -98 wypełnili testy neurologiczne służące do wczesnego zdiagnozowania choroby Alzheimera. W następnych latach uczestnicy badania miały styczność z różnymi dawkami pestycydów, a ekspozycja na nie trwała co najmniej 20 lat. Testy neurologiczne przeprowadzone zostały ponownie po 4-5 latach. Zostało stwierdzone iż pracownicy którzy są wystawieni na szczególnie wysokie dawki pestycydów, wykazywali szybki spadek zdolności poznawczych i pamięciowych oraz językowych i wiążących się z czasem reagowania. Zauważalne to było zwłaszcza u stosunkowo młodych ludzi jak na występowanie objawów choroby Alzheimera czyli w wieku 50 lat i mniej.

Osoby często mające kontakt z pestycydami osiągali aż 2-krotnie częściej nieprawidłowe wyniki w testach. W ostateczności naukowy doszli do wniosku iż osoby które sa eksponowane na działanie tych chemikaliów są aż 5-krotnie bardziej narażeni na rozwój u nich choroby Alzheimera lub innych typów demencji. Dokładna ocena tego ryzyka przez naukowców będzie przeprowadzana w latach 2012 i 2013 czyli po upływie 12 lat od pierwszego badania. Wtedy osoby badane będą miały około 65 lat, a jest to wiek gdzie choroba Alzheimera ma dużo wyraźniejsze objawy.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania