10 nalepszych sposobów na zwiększenie płodności

couple freerangestock.com

Staranie się o dziecko to jeden z najbardziej ekscytujących okresów w życiu pary, dopóki nie stanie się zbyt stresujący zarówno dla mężczyzny, jak i kobiety. Niektóre z nich są w stanie zajść w ciążę od razu, a u niektórych par ten proces trwa, co wydaje się dla nich wiecznością.

Jeśli starasz się o swoje pierwsze czy dziesiąte dziecko, istnieje kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoją płodność.

10 najlepszych sposobów na zwiększenie płodności to:

1. Utrzymanie zdrowej wagi
Zarówno nadwaga, jak i niedowaga, może sprawić, że poczęcie dziecka stanie się dużym wyzwaniem. Waga może mieć wpływ na regulacje hormonalną, a tym samym wpływa ona na owulację.

2. Utrzymanie spermy w zdrowiu
Kobiety skupiają się głównie na zdrowiu swoich jajeczek, czasie owulacji i jakości jajeczek, jednak nie można zapominać o znaczeniu pomocnych małych pływaków - plemników.
Aby utrzymać w zdrowiu swoją spermę, mężczyźni powinni utrzymywać zdrową wagę ciała, zdrowo się odżywiać, zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową, znaleźć sposób na radzenie sobie dobrze ze stresem i ćwiczyć, a także unikać palenia tytoniu, spożywania alkoholu, unikać toksyn (takich jak pestycydy i chemikalia).
W zachowaniu zdrowego nasienia pomoże im także noszenie luźnej bielizny, spędzanie mniej czasu w trybie siedzącym, unikanie źródeł ciepła (takich jak sauna, wanny z hydromasażem, laptopy i telefony komórkowe umieszczone w pobliżu moszny)

3. Seks
Częste współżycie zwiększa szanse na zapłodnienie. Jeśli starasz się o dziecko, zajście w ciążę jest bardziej prawdopodobne gdy współżyjecie codziennie i podczas owulacji. Średnio, najbardziej płodne dni u kobiety podczas cyklu miesiączkowego obejmują 5 dni przed owulacją (uwolnienie komórki jajowej), dzień czy 2-3 dni po owulacji. Seks codziennie lub 2 razy dziennie zwiększy Wasze szanse.

4. Spożywanie "mądrych" ilości alkoholu
Zarówno mężczyźni jak i kobiety muszą zachować ostrożność w wyborze napojów, w celu zwiększenia ich szans na poprawę płodności.
- U mężczyzn, alkohol w nadmiarze może zmniejszyć produkcję testosteronu, powodować impotencję i przyczyniać się do zmniejszenia ilości nasienia wytwarzanego przez organizm.
- U kobiet, nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do pewnych zaburzeń owulacji, a to wpływa na ich zdolność do poczęcia.

5. Zminimalizowanie spożycia kawy
Oprócz spożycia alkoholu, kofeina może odgrywać rolę w niepłodności, gdy jest spożywana w ilościach po 500 mg lub więcej codziennie (odpowiada to około 5 filiżankom kawy dziennie). Aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciąży wystarczy tę ilość zmniejszyć o połowę.

6. Przemyślenie jakich lubrykantów możemy używać
Niektóre pary muszą stosować lubrykanty aby współżyć, ale nie wszystkie z nich są sobie równe. Lubrykanty można albo kupić w sklepie albo znaleźć w naszych kuchniach. Jeśli szukamy "środka domowego" można rozważyć zastosowanie olejku dla dziecka, oleju rzepakowego lub białka jaja. Niektóre środki znajdujące się w sklepach hamują ruch plemników, lubrykanty powinny naśladować śluz szyjkowy jeśli chodzi o jego pH, stężenie jonów i spójność (szczególnie gdy staramy się o dziecko).

7. Unikanie toksyn
Niektóre substancje mogą przyczyniać się do problemów z płodnością u mężczyzn i kobiet. Wszędzie mamy do czynienia z jakimiś chemicznymi substancjami. Musimy ograniczyć kontakt z nimi, ponieważ substancje takie jak pestycydy, ołów czy rozpuszczalniki organiczne mogą spowodować, że wystąpią u nas problemy z płodnością.
Niektóre zawody takie jak drukarz, robotnik przemysłowy i rolny, stylista fryzur, asystent stomatologiczny czy praca w pralniach mogą zwiększyć ryzyko bezpłodności w wyniku ekspozycji na pewne związki chemiczne.

8. Rzucenie palenia
Wszyscy wiemy, że palenie jest szkodliwe dla naszego ogólnego stanu zdrowia, ale czy wiemy, że to może mieć również wpływ na zdolność do zajścia w ciążę?
Palenie u mężczyzn może prowadzić do zmniejszenia produkcji plemników, zmniejszenia ich ruchliwości i powodować uszkodzenia DNA natomiast u kobiet może powodować przedwczesne starzenie się jajników.

9. Powinniśmy też przestać nadmiernie ćwiczyć
Podczas gdy ćwiczenia są dobre dla ogólnego stanu zdrowia, gdy starasz się o dziecko, intensywne ćwiczenia mogą być bardziej szkodliwe niż dobre.
Zbyt duże (powyżej 5 godzin tygodniowo), intensywne ćwiczenia mogą prowadzić do problemów z płodnością z powodu tłumienia zarówno owulacji i progesteronu. Najlepiej dowiedzieć się jaki poziom ćwiczeń jest dla nas odpowiedni, gdy staramy się o dziecko.

10. Unikanie zarażenia chorobą przenoszoną drogą płciową
Rzeżączka i chlamydia w szczególności są przyczyną problemów z płodnością zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Istnieją kroki, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobą weneryczną. Rozważmy konsekwentne stosowanie prezerwatyw oraz ograniczenie liczby osób, z którymi uprawiamy seks. Jeśli jesteś w związku monogamicznym, upewnij się, że partner został przetestowany i nie ma choroby wenerycznej.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania