Niepłodność: problem kobiety?

sperm attack, by jscreationzs / www.freedigitalphotos.net

"W naszej kulturze, reprodukcja jest zadaniem kobiety. To zadanie obejmuje wszystko, począwszy od koncepcji ciąży, porodu po karmienie piersią. Grupy wsparcia dla osób zmagających się z problemem niepłodności, grupy na czatach, książki, strony internetowe i blogi są prowadzone przez kobiety, napisane przez kobiety i nastawione na kobiety" mówi Liberty Barnes. "Mężczyznom brakuje zbiorowej wyobraźni i społecznego dialogu, jeśli chodzi o niepłodność".

Barnes, obecna pracownica Department of Psychology na Univeristy of Cambridge w Wielkiej Brytanii spędziła 7 lat badając temat po przez współpracę z lekarzami w klinikach leczenia niepłodności oraz rozmowę z parami zmagającymi się z problemem męskiej niepłodności. Wszystkie jej badania doprowadziły do publikacji książki "Conceiving Masculinity: Male Infertility, Medicine and Identity".

Ale czy to, co mówi Barnes dotyczy postaw społecznych wobec męskiej niepłodności? Czy niepłodność jest postrzegana przede wszystkim jako kwestia kobiety?

"Niestety mit, że niepłodność jest tylko kobiecym problemem jest bardzo rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych" - twierdzi Diana Cummins z Resolve: The National Infertility Association. "Kobiety są adresatkami większości badań i procedur medycznych, bez względu na przyczynę niepłodności, dlatego to prowadzi ludzi do wiary, że przyczynia niepłodności leży wyłącznie po stronie kobiet".

"Także"- dodaje Cumminis -"Kobiety częściej mówią o swoich zmaganiach z niepłodnością i szukają wsparcia emocjonalnego, nawet jeśli problem dotyczy ich partnerów. Daje to wrażenie, że niepłodność dotyka tylko kobiet"

Męska niepłodność: FAKTY
Według American Society of Reproductive Medicine, w 40% wszystkich par, to mężczyzna jest główną przyczyną lub przyczynia się do niepłodności.

Niepłodność męska jest spowodowana głównie nieprawidłowościami nasienia, takimi jak niska produkcja spermy, zniekształcona lub nieruchoma sperma lub zatory, powodujące zatrzymanie dostawy nasienia.

Takie zaburzenia mogą być spowodowane przez wiele schorzeń, w tym problemy z wytryskiem, zakażeniem, żylakami powrózka nasiennego (obrzęk żył na jądrach), niezstąpienie jąder, problemy z erekcją oraz celiakią.

Czynniki środowiskowe - takie jak narażenie na chemikalia przemysłowe lub promieniowanie - mogą również zmniejszyć produkcję i funkcje nasienia.

Czynniki zdrowotne i styl życia- w tym palenie tytoniu i stres- mogą również prowadzić do niepłodności. Badanie z 2013 roku opublikowane w British Journal of Sports Medicine powiązało siedzący tryb życia z obniżoną jakością nasienia, podczas gdy inne badania wykazały, że dieta wysokotłuszczowa może negatywnie wpłynąć na jakość i stężenie plemników.

Zagrożenie dla męskości?
Oczywiście, głównym objawem niepłodności jest niemożność poczęcia dziecka. Ale w przeciwieństwie do wielu innych chorób, niepłodność u mężczyzn często nie ma żadnych widocznych oznak lub objawów.

Oznacza to, że para ma problemy z poczęciem i trzeba ocenić u każdej z płci możliwość niepłodności, w celu określenia przyczyny problemu. Zaczyna się od rozmowy ze specjalistą medycznym- zazwyczaj urologiem - który przeprowadzi wywiad i badanie podstawowe.

Zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, myśl o rozmowie z pracownikiem służby zdrowia na temat niepłodności jest przerażająca. Naturalnie, będzie temu towarzyszyć uczucie wstydu, niska samoocena, a może nawet poczucie winy. "Mężczyźni również czują się winni, że ich żony lub partnerki muszą poddać się leczeniu niepłodności, jeśli są jej przyczyną" mówi Corey Whelan z American Fertility Association.

Ale wydaje się, że mężczyźni doświadczają dodatkowych zmartwień. Wiele ekspertów od płodności, włączając Susan Seenan twierdzi, że wielu mężczyzn patrzy na niepłodność jako na zagrożenie dla swojej męskości, "a fakt, że nie mogą naprawić problemu często oznacza, że nie będą dyskutować w ogóle nad tą kwestią"- twierdzi Seenan.

Jednak, Barnes twierdzi, że w swojej pracy odkryła, że mężczyźni, którzy są adresatami problemów ze swoją niepłodnością mówią, że nie czują aby ten stan wpływał na ich poczucie męskości, jednak jest postrzegany przez innych jako pozbawienie męskości.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania