Coraz większy problem starzejących się społeczeństw – osteoporoza.

prezent_dziadek.jpg

Na naszym kontynencie osteoporoza zaczyna już być częstszą przyczyną niepełnosprawności niż nowotwory – wyłączając tutaj nowotwór płuc – tak donosi alarmując jednocześnie Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy.

Osteoporoza jest choroba powodująca spadek gęstości masy kostnej i osłabienie struktury kości. Choroba ta zaczyna być coraz częstszą dolegliwością niż choroby przewlekłem.in reumatoidalne zapalenie stawów, astma oskrzelowa czy też niewydolność serca związana z nadciśnieniem. Każdego roku jest ona przyczyną w Europie co najmniej 4 mln złamań kręgów kręgosłupa lub też przedramienia czy szyjki kości udowej i miednicy. Na osteoporozie coraz częściej również chorują Polacy. Ja wynika z badan w naszym kraju tą chorobę posiada już 2,4 mln kobiet i około 400 tysięcy mężczyzn. Najczęściej dotyka ona kobiety po 55 roku życia. Choruje na nią Az 30% mań po menopauzie spośród których ponad 40 % dozna związanego z nią złamania kręgów, nadgarstka czy szyjki kości udowej. WHO ostrzega iż w niektórych najbardziej starzejących się krajach choroba ta może nawet spowodować zachwianie budżetu ochrony zdrowia z powodu wzrostu ilości pacjentów którzy przez nią doznali złamań i trzeba pokryć budżetu ich koszt leczenia. W roku 2000 na leczenie złamań osteoporotycznych trzeba było przeznaczyć w Europie 1,7 mld euro. Szacowane jest iż w 205 kwota ta będzie wynosić aż 76,7 mld euro a do tego również dochodzą koszty opieki poszpitalnej i długotrwałych zwolnień lekarskich. Nie jest wiadome ile złamań tego typu występuje w Polsce. Na podstawie dostępnych danych ocenia się że jest ich około 28 tysięcy jeżeli chodzi o złamania szyjki kości udowej. Z

Zapobieganie i leczenie osteoporozy powinno stać się priorytetem w opiece medycznej w starzejących się społeczeństwach, gdyż przyszłość nie wygląda dobrze.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania