Czy muzyka stworzona przez Mozarta może poprawiać efektywność kolonoskopii?

skrzypce3.jpg

Kontrowersyjny "efekt Mozarta" może mimo wszystko byc pomocny przynajmniej w przypadku medycyny. Otóż słuchanie przez lekarzy dzieł genialnego kompozytora w trakcie kolonoskopii może powodować wzrost jej skuteczności w wykrywaniu zmian przednowotworowych na terenie jelita grubego - tak wskazują nowe badania z USA.

Wyniki amerykańskich badań zostały przedstawione w trakcie 76. spotkania American College of Gastroenetrology. Przekonanie o tym iż słuchanie muzyki która wyszła spod pióra Mozarta wpływa na poprawę inteligencji - czyli wywołuje efekt Mozarta zrodził się na łamach tygodnika "Nature" w roku 1993. Wtedy naukowcy z Kalifornii dowiedli w publikacji iż pod wpływem muzyki stworzonej Przez Wolfganga Amadeusza Mozarta wyraźnie poprawiają się zdolności poznawcze uczniów. Dokładnie chodziło o krótkotrwałą poprawę koncentracji czasowo-przestrzennej i mimo iż korzystnego wpływu muzyki Mozarta na inteligencje ludzką już próbowana udowodnić w szeregu doświadczeń - nigdy teoria ta nie została potwierdzona. Badacze z University of Texas w Houston sprawdzali jednak efekt Mozarta na lekarzach którzy przeprowadzali u pacjenta zabieg kolonoskopii czyli badania jelita grubego przy pomocy wziernika zakończonego kamerą. Ta metoda diagnostyczna jest wykorzystywana do rozpoznania chorób jelita grubego w tym jego nowotworów. Pozwala wyryć i za razem usunąć zmiany rakowe o łagodnym charakterze tzw. polipy gruczolakowate, które z czasem mogą mutować i rozwijać sie w pełnoobjawową formę raka. Lekarze szacują iż aż 75% nowotworów jelita grubego wywodzi się właśnie z łagodnych zmian guzowatych.

W amerykańskim doświadczeniu udział wzięło 2 lekarzy wykonujących kolonoskopię z których każdy przed badaniem wykonał takich badań co najmniej 1000. Obydwoje lekarze wykonywali kolonoskopię z muzyką Mozarta w tle lub bez niej. Odsetek pacjentów u których zostały wykryte polipy zostały później porównane ze średnimi wynikami jakie zostały uzyskane w ostatnim roku. Jedn i drugi lekarz wykrywali polipy u dużo większej ilości pacjentów gdy mieli możliwość pracowania przy akompaniamencie dzieł Mozarta. Naukowcy którzy nadzorowali badanie przypominają iż wyższy odsetek pacjentów u których zostaną wykryte zmiany polipowate jest związany z większą redukcja zachorowań na pełnoobjawowego raka jelita grubego.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania