Czy Polacy spożywają śniadania?

jajka i bekon, piyato / www.freedigitalphotos.net

W związku z obchodzonym wczoraj Europejskim Dniem Śniadania przygotowano raport, z którego wynika, że 15% Polaków pomija ten posiłek oraz, że coraz częściej dotyczy to uczniów i studentów.

Wykonanie raportu zleciła firma Kraft Foods Polska. Wnioski z przeprowadzonego badania pokazują, że Polacy najczęściej spożywają proste, tradycyjne śniadania, w postaci kanapek z wędliną lub serem i są popijane herbatą. Lepiej wykształcone kobiety mieszkające w miastach sięgają częściej po produkty pełnoziarniste, jak płatki czy muesli zbożowe.

12% osób, które pracują, je śniadania dopiero w miejscu pracy. 15% badanych twierdzi, że nie spożywa śniadań, które w opinii dietetyków jest ważnym posiłkiem dnia. Zaobserwowano, że odsetek osób niespożywających śniadań przede wszystkim rośnie wśród uczniów i studentów (co 5 z nich nie je śniadań).

Specjaliści uważają, że człowiek budząc się rano, po wielu godzinach snu, potrzebuje energii, którą dostarcza po przez spożycie porannego posiłku. Zawartość energetyczna, składniki odżywcze, które dostarczymy naszemu organizmowi decyduje o wydolności psychofizycznej w pierwszej części dnia.

Śniadania według treści raportu polepszają koncentrację, kreatywności i zdolności werbalne, jak również poprawiają pamięć krótkoterminową i epizodyczną oraz identyfikację bodźców wzrokowych.

Poranne posiłki mają również inne znaczenie dla zdrowia m.in. u osób je spożywających stwierdza się niższe stężenie cholesterolu oraz niższy poziom glukozy i insuliny we krwi, czynniki wpływające na zmniejszenie ryzyka cukrzycy i choroby wieńcowej.

Współautorka badania, dr inż. Danuta Gajewska uważa, że śniadania powinny być urozmaicone, odpowiednio zbilansowane oraz powinny zawierać grupy żywności zawarte w piramidzie zdrowego żywienia.

Raport pokazał również, że ludzie, którzy pamiętają o porannym posiłku, często odżywiają się regularniej i spożywają mniej przekąsek, słodyczy, natomiast konsumują większe ilości żywności niskotłuszczowej oraz wysokobłonnikowej.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania