Dlaczego śpimy źle podczas pierwszej nocy w nowym miejscu?

sen para, photostock/ www.freedigitalphotos.net

Większość osób doświadcza w pewnym momencie swojego życia tzw. efektu pierwszej nocy. Gdy śpimy w nieznanym otoczeniu, po raz pierwszy, mamy problem z szybkim zaśnięciem oraz sen, który w końcu następuje jest na ogół przerywany i niesatysfakcjonujący. Po raz pierwszy, naukowcy odkryli, co może być przyczyną tego efektu.

Chociaż efekt pierwszej nocy (ang. first-night effect, FNE) jest częścią ludzkiego doświadczenia, odkąd ludzie po raz pierwszy zasypiali w nowej jaskini, nauka stojąca za tym pozostawała tajemnicą.

Efekt pierwszej nocy jest tak dobrze znany i powszechny, że naukowcy poświęcający swoją uwagę badaniu snu, rutynowo odrzucają dane pochodzące z pierwszej nocy badań, ponieważ wiedzą, że wyniki są nietypowe, a tym samym nieprzydatne.

Zespół badawczy z Brown Univeristy w Rhode Island, kierowany przez Yuka Sasaki, postanowił przyjrzeć się temu dziwnemu zjawisku bardziej szczegółowo. Zespół pragnął dowiedzieć się, dlaczego występuje FNE oraz czy istnieje jakakolwiek korzyść wynikająca z tego zjawiska.

Wykorzystanie zaawansowanych technik neuroobrazowania w celu wykonania zdjęć mózgu podczas snu, pozwoliło zespołowi zbudować szczegółowy obraz aktywności snu podczas pierwszej nocy w nowym miejscu.

Pomiary wykonano po przez magnetoencefalografię, MRI strukturalny (rezonans magentyczny) oraz polisomnografię (pomiar poziomu tlenu we krwi, oddychania oraz rytmu serca, ruchów gałki ocznej oraz nóg).

Głównym parametrem, na którym skoncentrował się zespół był sen wolnofalowy, zamiast sen w fazie REM (Rapid Eye Movement), ponieważ pełni funkcję pomiaru głębokości snu danej osoby.

Sasaki wraz zespołem byli zaskoczeni wynikami badań. Stwierdzili, że w trakcie snu podczas pierwszej nocy, lewa strona mózgu była znaczniej mniej senna niż prawa, obie półkule nie spały w równej mierze.

Jednym z podstawowych mierników FNE jest długość czasu ile dana osoba potrzebuje, aby zasnąć. Podczas badań okazało się, że czas ten jest zależy od stopnia asymetrii występującego pomiędzy półkulami. Innymi słowy, im bardziej obie strony mózgu się różniły, tym dłużej trwało zasypianie.

Jakie są korzyści z występowania tego zjawiska? Dla zwierząt jednopółkulowy sen wolnofalowy pozwala zachować czujność. Jeśli w otoczeniu pojawia się jakiś nietypowy dźwięk, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy obudzeni i będziemy w stanie przygotować się na niebezpieczeństwo.

Chociaż nasze mózgi nie wykazują tego samego stopnia zmienności półkul, jak np. delifny, Sasaki mówi:
"Wiemy, że zwierzęta morskie i niektóre ptaki wykazują jenopółkulowy sen, jedna część jest obudzona, druga śpi. [...] Nasze mózgi mogą mieć miniaturowy system podobny do tego, który posiadają wieloryby i delfiny"

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania