Duża liczba dzieci… nie odróżnia smaków!

Meat - freerangestock.com

Jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, na terenie Australii aż 10% dzieci w wieku od 8 do 12 lat nie potrafi w prawidłowy sposób zidentyfikować smaku, stwierdzając czy jest on słodki, słony, gorzki czy kwaśny. Wśród dzieci pochodzenia aborygeńskiego ten odsetek jest jeszcze większy i sięga 12%.

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje występowania zaburzeń smaku u większej niż $% części populacji za duży kłopot w dziedzinie zdrowia publicznego i dlatego teraz trwają prace nad wersyfikacja uzyskanych przez naukowców wyników. Jeżeli zostania wzięte pod uwagę rosnąca liczba dowodów na istnienie związku między utrata umiejętności odróżniania smaków a zaburzeniami odżywiania częstość występowania tej wady jaka została przedstawiona w badaniach sugerować może iż zdrowie wielu dzieci jest w niebezpieczeństwie. Naukowcy podkreślają iż już wcześniej badania pokazywały iż zaburzenia poczucia smaku są przyczyna dużych zmian w zachowaniach które wiążą się z odżywianiem i mogą być czynnikiem zwiększającym silę dziecięcej epidemii otyłości. W ramach przeprowadzonych badań naukowcy z Australii przeprowadzili testy 432 dzieci w wieku od 8 do 12 lat z 6 różnych szkół podstawowych w Dubbo. Po badaniach kazało się iż zaburzenia smaku zostały wykryte u 20 z 166 dzieci aborygeńskich – stanowi to 12% i u 21 z 266 dzieci nieaborygenskich – około 7,9% badanej populacji. Zidentyfikowanie słodyczy było najpowszechniej diagnozowanym problemem gdyż porwie 66% z 41 dzieci które miały zdiagnozowane zaburzenia smaku nie potrafiły rozpoznać słodkiego smaku. Wiele dzieci było dotkniętych zaburzeniem smaku więcej niż 1.

Jak mówią naukowcy upośledzenie poczucia smaku może być związane i spowodowane równymi chorobami m.in. porażeniem Bella czyli samoistnym porażeniem nerwu twarzowego, niewydolnością nerek, cukrzyca czy chorobami jamy ustnej. Za tymi zaburzeniami stać mogą również choroby glinianej czy infekcje ucha środkowego. Wysoki odsetek zapale n ucha środkowego u aborygeńskich dzieci które nie skończyły 6 oku życia może być wytłumaczeniem dla zwiększonej częstotliwości pojawiania się tej wady.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania