Przechodzenie z trybu jesienno-zimowego na wiosenno-letni

spacer, nuttakit / www.freedigitalphotos.net

Na przełomie zimy i wiosny ludzie często cierpią na bóle głowy i stawów, odczuwają zmęczenie, są rozdrażnieni czy senni. Organizm reaguje na zmieniające się warunki- przestawia się z biegu jesieno-zimowego na rytm wiosenno-letni.

Zmianie podlega funkcjonowanie układu krążenia m.in. zmienia się tętno, częstość oddychania, poziom hormonów, które mają wpływ na samopoczucie.

Kierownik Katedry i Zakładu Fizjologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich, prof. Ludmiła Borodulin-Nadzieja wyjaśnia, że proces dostosowania się organizmu do nowych warunków trwa około 2-3 tygodni.

Naukowcy nie znają do końca mechanizmu, uważają, że może mieć na to wpływ rodzaj wiatru, zmiany ciśnienia atmosferycznego, zbliżający się front atmosferyczny, zmiana wilgotności powietrza.

Specjalistka chorób wewnętrznych i alergologii dr Joanna Glueck z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, poinformowała, że są badania, które wskazują, że nawet 60% społeczeństwa może mieć takie objawy.

Jak przejść przez ten okres?

Specjaliści zalecają dietę bogatą m.in. w warzywa, owoce, kiełki oraz mleczne, fermentowane napoje, zawierające żywe kultury bakterii (odporność), a także płatki owsiane, orzechy, jedzenie naturalne dostarczające wapnia i magnezu, ponieważ po zimie mamy niedobory witamin i składników mineralnych, co więcej zimą często przybieramy na wadze.

Zaleca się również umiarkowany wysiłek fizyczny (np. spacery) oraz wysypianie się.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania