Jakie korzyści zdrowotne płyną ze spożywania jarmużu?

Jarmuż, wikipedia

Jarmuż to bardzo pożywne warzywo, z którego konsumpcją związane jest wiele korzyści zdrowotnych. Wraz wraz z brokułem, kapustą i kalafiorem, jarmuż na leży do rodziny kapustowatych.

Jarmuż występuje w dwóch różnych formach: jarmuż (który ma gładkie liście) oraz kędzierzawy jarmuż (o pomarszczonych/pstrych liściach). Jego liście są zazwyczaj zielone, niebieskie lub fioletowe.

Badania wskazują, że jarmuż jest nie tylko bardzo pożywnym warzywem, zastosowany w diecie może obniżyć poziom złego cholesterolu, jak również zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Wszystko o JARMUŻU

Minerały i witaminy- ten rodzaj kapusty jest bardzo bogatym źródłem witaminy K, witaminy A, beta-karotenu, wapnia oraz witaminy C.

Zawiera również miedź, mangan, fosfor i potas.

Błonnik pokarmowy- jarmuż jest także dość bogaty w błonnik, który wspiera prawidłowe trawienie. 100g kapusty zawiera 3,6 g błonnika.

Kapusta zawiera przeciwutleniacze (antyoksydanty)- karotenoidy i flawonoidy, które uważa się za zapobiegające rozwojowi raka

Wartość kaloryczna: ok. 80% kapusty składa się z wody, ma bardzo niską wartość kaloryczną. Porcja zawierająca 100 g kapusty zawiera tylko 49 kcal i praktycznie nie zawiera żadnego tłuszczu

Ważne jest, aby pamiętać, że nie można czerpać takich samych korzyści z gotowanej kapusty, jak z tej surowej. Autorzy jednego z badań stwierdzili, że "proces gotowania kapusty powoduje obniżenie aktywności antyoksydacyjnej jej przeciwutleniaczy, szczególnie witaminy C, polifenoli oraz w mniejszym stopniu β-karotenu.

Korzyści zdrowotne
Korzyści zdrowotne związane z jarmużem to: hamowanie wzrostu komórek nowotworowych, zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej, oraz obniżenie poziomu złego cholesterolu.

Jarmuż może zmniejszać ryzyko niektórych nowotworów.

Jarmuż, a także inne warzywa z rodzaju Brassica, zawierają związki siarkoorganiczne. Uważa się, że te związki odgrywają ważną rolę w zapobieganiu niektórych nowotworów. Badania wykazały, że związki siarkoorganiczne mogą hamować wzrost komórek nowotworu prostaty. Związki ulegają rozpadowi w organizmie do izotiocyjanianów- które mogą indukować enzymy niszczące nowotwór.

Jarmuż może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej

Istnieją dowody na to, że ta odmiana kapusty zawiera związki, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową. Jedno z badań, opublikowanych w Biomedical and Environmental Sciences, oceniło skutki spożywania jarmużu (Brassica oleracea acephala) przez 3 miesiące w postaci soku wobec czynników ryzyka choroby wieńcowej. Badanie wykazało, że "sok z jarmużu może korzystnie wpływać na profile lipidów i antyoksydacyjne systemy, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia ryzyka choroby wieńcowej"

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania