Szpinak i jego korzyści zdrowotne

Spinach, by Vichaya Kiatying-Angsulee/ www. freedigitalphotos.net

Zielone warzywa, takie jak szpinak są ważne dla skóry i włosów, a także dla zdrowia naszych kości, przede wszystkim dlatego, że dostarczają potrzebnych składników takich jak białko, żelazo, witaminy i minerały.

Możliwymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi ze spożywania szpinaku jest m.in. poprawa kontroli stężenia glukozy we krwi u chorych na cukrzycę, zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka, obniżenie ciśnienia krwi, poprawa zdrowia kości, obniżenie ryzyka rozwoju astmy i innych.

Wszystko o SZPINAKU

Jedna szklanka surowego szpinaku zawiera 27 kalorii, 0.86 g białka, 30 mg wapnia, 0.81 g żelaza, 24 mg magnezu, 187 mg potasu, 0,85 mg (2812 I.U.) witaminy A oraz 58 mikrogramów kwasu foliowego.

Większość kalorii w szpinaku pochodzi z białka.

Ugotowany szpinak jest jednym z najlepszych źródeł potasu w diecie, bowiem szklanka tego przysmaku zawiera ok. 839 mg potasu. Dla porównania, jedna szklanka bananów zawiera ok. 539 mg potasu.

Brak żelaza w diecie może negatywnie wpływać na skuteczność wykorzystywania energii przez organizm. Szpinak wraz z soczewicą, tuńczykiem i jajami, jest świetnym niehemowym źródłem żelaza.

Ugotowany szpinak zawiera ok. 250 mg wapnia na szklankę, jednak jest on mniej przyswajalny, niż wapń pochodzący z innych źródeł, takich jak produkty mleczne, a to wszystko za sprawą wysokiej zawartości szczawianów w szpinaku, które wiążą wapń. Dlatego uważa się, że wapń zawarty w szpinaku jest niedostępny dla naszego organizmu, ponieważ nasze ciało może wchłonąć jedynie ok. 5% wapnia znajdującego się w szpinaku, natomiast poziom absorpcji wapnia z mleka wynosi ok. 28%.

Szpinak w diecie jest również jednym z najlepszych źródeł magnezu, który jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu energetycznego, utrzymania funkcji mięśni i nerwów, dla poprawnego rytmu pracy serca, zdrowego układu odpornościowego i utrzymania właściwego ciśnienia krwi.

Osoby z zaburzeniami trawienia, problemem alkoholowym, osoby starsze i osoby przyjmujące leki, takie jak antybiotyki i leki moczopędne są bardziej narażone na niedobór magnezu i powinny spożywać więcej zielonych warzyw.

Szpinak zawiera również witaminę K, błonnik, fosfor i tiaminę.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania