Karmienie piersią a rak piersi

karmienie piersią,  papaija2008 / www.freedigitalphotos.net

Przeprowadzone ostatnio badania na Columbia University's Mailman School of Public Health nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Karmienie piersią znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na dwa rodzaje nowotworu piersi: ER-negatywnych i PR-negatywnych. Wyniki badania zostały ogłoszone na 11 konferencji Annual AACR International Conference on Frontiers in Cancer Prevention Research.

Badacze przeprowadzili dogłębną i szczegółową obserwację wszystkich czynników rozrodczych, które mogą mieć wpływ na zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotwory. Czynnikami takimi były np. ilość dzieci, czy fakt że kobieta karmiła piersią lub nie. Okazało się, że ten ostatni czynnik jest rzeczywiście kluczowy, a te kobiety które nie karmiły swoich dzieci w naturalny sposób dużo częściej były dotykane rakiem piersi.

Kolejnym czynnikiem powiązanym z karmieniem piersią jest liczba dzieci. Gdy kobieta nie karmiąca swoich dzieci piersią ma ich trójkę lub więcej, to dodatkowo wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia u niej raka ER/PR negatywnego. Ten rodzaj raka często atakuje młode kobiete, ale niestety jest on cięzki w leczeniu i szanse na całkowite wyzdrowienie są bardzo małe.

Autorka badania, doktorantka Meghan Work z Departamentu Epidemiologii podsumowuje wyniki badania: “U kobiet które miały dzieci, jednak nie karmiły ich piersią, ryzyko wystąpienia raka piersi było 1,5 razy większe (...) U kobiet które karmiły swe dzieci piersią, nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworu. W związku z powyższym, warto zwrócić uwagę na pewien związek pomiędzy karmieniem piersią oraz występowaniem ER/PR-negatywnego raka piersi”.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania