Korzyści zdrowotne związane ze spożywaniem cebuli

cebula.jpg

Cebula należy do rodziny czosnkowatych, która obejmuje warzywa i zioła takie, jak: szczypior, czosnek, szalotka czy por. Warzywa czosnkowate były uprawiane od wieków nie tylko ze względu na ich charakterystyczny, ostry smak, ale także dla ich właściwości leczniczych.

Cebule mogą różnić się wielkością , kształtem, kolorem i smakiem. Najczęściej spotykane typy cebuli to czerwona, żółta i biała. Aromat i smak cebul może różnić się często w zależności od pory roku, w której są one uprawiane i spożywane. Można zakosztować od cebul słodkich i soczystych, o łagodnym smaku po cebule ostre, o bardziej korzennym aromacie.

Szacuje się, że co roku, na całym świece jest zbierane ok. 105 mld funtów cebuli.

Zdrowotne korzyści mogące płynąć ze spożywania cebuli to przede wszystkim i między innymi:
- obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwory (kilka rodzajów, szczególnie żołądka i jelita grubego),
- poprawa nastroju,
- utrzymanie zdrowej skóry i włosów.

Skład cebuli - wartości odżywcze:
Cebula należy do żywności niskokalorycznej, natomiast o wysokiej zawartości korzystnych składników odżywczych, takich jak witaminy , składniki mineralne i przeciwutleniacze.

Jedna filiżanka posiekanej cebuli zawiera około:
- 64 kalorii
- 15 gramów węglowodanów
- 0 g tłuszczu
- 0 g cholesterolu
- 3 g błonnika
- 7 g cukru
- 2 g białka
- 10% lub więcej dziennego wartości witaminy C , witamina B-6 i manganu.

Cebula zawiera także niewielkie ilości wapnia , żelaza, kwasu foliowego , magnezu, fosforu i potasu, kwercetyny, antyoksydantów i siarki.

Potencjalne korzyści zdrowotne związane ze spożywaniem cebuli

Już od dawna wiadomo, że spożywanie owoców i warzyw wszelkiego rodzaju wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wielu schorzeń zdrowotnych, zależących w głównej mierze od prowadzonego stylu życia.

Nowotwory

Przeprowadzono obszerne badania wpływu warzyw czosnkowatych, szczególnie w odniesieniu do raka: przede wszystkim jelita grubego i żołądka. Swoje dobroczynne i zapobiegawcze działanie najprawdopodobniej zawdzięczają częściom, które są bogate w związki siarkoorganiczne.

Chociaż dokładny mechanizm, dzięki któremu związki te hamują nowotwor jest nieznany, można wysnuć hipotezę, że obejmuje on hamowanie wzrostu guza i jego mutagenezy oraz zapobiega formowaniu wolnych rodników.

Cebula jest również źródłem silnego przeciwutleniacza, jakim jest witamina C, która również przyczynia się do przeciwdziałania tworzeniu się wolnych rodników, które mogą prowadzić do powstawania choroby nowotworowej.
W wyniku badań opublikowanych jakiś czas temu przez Journal of National Cancer Institute okazało się, że ludzie wykazujący najwyższe spożycie warzyw należących do rodziny czosnkowatych, byli mniej narażeni na zachorowanie na raka prostaty.

Sen i nastrój

Kwas foliowy, który jest w cebuli, może pomagać w leczeniu depresji, zapobiegając formowaniu się nadmiaru homocysteiny w ciele, która mogłaby negatywnie wpływać na przepływ krwi i składników odżywczych do mózgu. Nadmiar homocysteiny zakłóca produkcję hormonów wpływających na dobre samopoczucie takich, jak: serotonina , dopaminy i noradrenalina, które regulują nie tylko nastrój , ale także odpowiadają za dobry sen i apetyt.

Skóra i włosy

Odpowiednie spożycie witaminy C jest potrzebne do syntezy i utrzymania odpowiedniej ilości kolagenu, który stanowi budulec skóry i włosów.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania