Ekstrakt pomidorowy poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych

pomidory.jpg

Korzyści dla serca płynące z diety śródziemnomorskiej są dobrze udokumentowane. W zeszłym roku pojawiły się badania, które sugerowały, że dieta redukuje ryzyko zawału serca i udaru u pacjentów z wysokim ryzykiem choroby sercowo-naczyniowej. A teraz, badacze twierdzą, że ekstrakt znajdujący się w pomidorach może również odgrywać tę rolę i przyczyniać się do tych korzyści zdrowotnych, po przez poprawę funkcji naczyń krwionośnych.

W Stanach Zjednoczonych choroby sercowo-naczyniowe są odpowiedzialne co 33 sekundy za śmierć. Chociaż częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych waha się na całym świecie, badacze z Univeristy of Cambridge i Cambridge Univeristy Hospitals National Health Service Foundation Trust w Wielkiej Brytanii, którzy przeprowadzili najnowsze badania, zwrócili uwagę, że jest ona znacznie niższa w krajach, w których dominuje dieta śródziemnomorska.

To, obok licznych badań wskazuje, że dieta śródziemnomorska przynosi korzyści dla układu krążenia. Dieta ta składa się głównie z pokarmów roślinnych, takich jak owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i orzechy. Wiąże się również, z ograniczeniem spożycia czerwonego mięsa, spożywaniem ryb i drobiu co najmniej 2 razy w tygodniu i zastąpieniem masła zdrowymi tłuszczami, takimi jak oliwa z oliwek.

Naukowcy zwracają uwagę, że do tej pory nie było jasne, dlaczego dieta śródziemnomorska jest tak korzystna dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, jednakże ostatnie badania sugerują, że istnieje powiązanie pomiędzy likopenem- przeciwutleniaczem znajdującym się w pomidorach- i zmniejszonym ryzykiem choroby sercowo-naczyniowej.

Według naukowców, likopen jest silnym przeciwutleniaczem, który ma 10 razy silniejsze działanie niż witamina E. Jest naturalnie występującym związkiem, który nadaje pomidorom i owocom- takim jak arbuzy i różowe grejpfruty-ich kolor. Pomidory i przetwory pomidorowe, w tym ketchup i przecier pomidorowy, mają najwyższe stężenie likopenu.

W celu zbadania wpływu likopenu na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, zespół badawczy przeprowadził badanie randomizowane, z podwójną ślepą próbą, na 36 pacjentach z chorobą sercowo-naczyniową oraz 36 zdrowych ochotnikach.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania