Na próchnicę – enzymy paciorkowca.

smile.jpg

Streptococcus salivarius – bakteria która wchodzi w fizjologiczny skład naszej jamy ustnej. Bakteria ta wytwarza 2 enzymy blokujące tworzenie się nazębne płytki – donosi Applied and Encironmental Microbiology.

FruA – w skrócie wyżej wymieniony jeden z enzymów – może być użyteczny w zapobieganiu próchnicy. W trakcie prowadzonych eksperymentów aktywność inhibitorów była w znaczny sposób nasilona w obecności sacharozy. Wykazane zostało przez naukowców iż w warunkach In vitro w pożywce która zawierała sacharozę rozwijający się S. salicarius wytwarza FruA który powoduje całkowite zahamowanie tworzenia biofilmu przez S. mutant.

Japońscy naukowcy którzy odkryli to zjawisko sugerują iż FruA również reguluje chorobotwórczość mikroorganizmów w jamie ustnej. Zostało ustalone iż wytwarzany przez kropidlaka czarnego komercyjny FruA podobnie jak ten bakteryjnego pochodzenia skutecznie blokuje powstawanie biofilmu. Występuje to zjawisko mimo tego iż skład aminokwasowy enzymu pochodzenia grzybowego jest trochę innych niż ten bakteryjny. Ważnym faktem jest również to iż FruA wytwarzają również inne paciorkowe bytujące w naszej jamie ustnej.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania