Naukowcy przypominają – ciąża wymaga zwiększenia higieny jamy ustnej przyszłej matki

ciaza6.jpg

Mimo iż praktycznie każdy wie jak ważne dla ogólnego zdrowia matki i dziecka są zdrowe zęby, to przez błędne postrzegania zasad higieny jamy ustnej przez przyszłe matki, gabinety dentystyczne są przez nie omijane szerokim łukiem.

Podczas trwania ciąży zdrowie kobiecych zębów może ulegać poważnym zmianom. Według opublikowanego artykułu w zimowym wydaniu specjalistycznego czasopisma klinicznego, ciężarne kobiety mogą spodziewać się zapalenia dziąseł, guzów ciążowych lub rozszerzenia dziąseł. Według klinicznego punktu widzenia, zapalenie dziąseł w trakcie trwania ciąży nie jest niczym innym niż tym samym zapaleniem dziąseł jakie występuje poza nią. U pacjentki dotacja zaczerwienienia, zapalenia, dziąsła krwawią oraz w różnym stopniu jest zwiększona ruchomość zębów. Zapalenie dziąseł jest spotykane u 30-100%(!) ciężarnych kobiet. Mimo iż krwawienie i zapalenie dziąseł jest możliwe do zaobserwowania we wszystkich trymestrach ciąży to zazwyczaj ustępuje ono 3 do 6 miesięcy po porodzie jeżeli oczywiście kobieta dba odpowiednio o higienę jamy ustnej. Jeżeli przestrzegamy zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i nie unikamy wizyt u dentysty to jest możliwość zmniejszenia stanów zapalnych dziąseł.

10 % ciężarnych kobiet ma natomiast diagnozowanego tzw. guza ciążowego. Pojawiają się one w jamie ustnej i z reguły znikają po porodzie. Są z reguły bezbolesne i maja kolor fioletowy bądź czerwony, czasem mogą samoistnie krwawić. Jeżeli natomiast guz jest bolesny, mocno krwawiący lub przeszkadza w jedzeniu, zalecane jest jego chirurgiczne usunięcie. Rozszerzenie dziąseł, które przejawia się w przeroście i zwiększeniu rozmiaru dziąseł jest rzadziej spotykane niż zapalenie i guzy ciążowe. W jego ciężkich przypadkach mogą narosnąć tak bardzo, że pokrywają całe zęby. Zapalenie bądź rozszerzenie jest związane ze wzmożoną reakcja bakteryjną w jamie ustnej, dlatego tak ważna jest edukacja i prewencja, aby zachęcić pacjentki do częstszych wizyt u dentysty.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania