Niezamężne kobiety są "bardziej narażone na śmierć z powodu chorób serca"

para je kolację,  imagerymajestic / www.freedigitalphotos.net

Wydaje się mało prawdopodobne, że stan cywilny może mieć wpływ na ryzyko zgonu z powodu choroby serca, ale nowe badania z Uniwersytetu w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii wykazały, że niezamężne kobiety są bardziej narażone na śmierć z powodu chorób serca niż kobiety, które są w związku małżeńskim.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie BMC Medicine.

Wcześniejsze badania wykazały, że żonaci mężczyźni mają mniejsze ryzyko śmierci z powodu chorób serca niż ci nieżonaci, jednak zespół badawczy prowadzony przez Sarah Flud twierdz, że nie przeprowadzono badań na dużą skalę, które oceniałyby ten związek wśród kobiet.

Naukowcy wzięli to pod uwagę i przeanalizowali dane pochodzące z brytyjskiego Million Women Study- krajowego badania zdrowia z udziałem ponad 1,3 mln kobiet w wieku 50 lat i starszych, które zostały zrekrutowane do badania w latach 1996 i 2001.

Na początku badania kobiety były zobowiązane do wypełnienia kwestionariusza dotyczącego swojego zdrowia, ponownie zostały zbadane po 3 latach.

W badaniu Uniwersytetu w Oxfordzie uwzględniono zgony i przyjęcia do szpitala spowodowane chorobami serca, dotyczyło to 734, 626 kobiet powyżej 60 roku życia. Te kobiety w swojej wcześniejszej historii chorób nie cierpiały na choroby serca, udary lub nowotwory, a średni czas obserwacji wynosił 8,8 lat.

W okresie obserwacji, u 30 747 kobiet wystąpiły choroby serca i 2 148 kobiet zmarło z powodu tej przyczyny.

Naukowcy odkryli, że kobiety, które były w związku małżeńskim lub te, które mieszały z partnerem miały miały takie samo ryzyko wystąpienia choroby serca jak kobiety, gdy były niezamężne.

Jednak okazało się, że kobiety, które były w związku małżeńskim były o 28% mniej narażone na śmierć z powodu chorób serca, w porównaniu z kobietami, które były w stanie wolnym.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania