Noszenie stanika "nie powoduje raka"

rak_piersi.jpg

Noszenie biustonosza nie zwiększa ryzyka raka piersi u kobiet po menopauzie- wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.

"Istnieją pewne obawy, że jednym z powodów, dla którego nowotwór piersi może być bardziej powszechny w krajach wysoko rozwiniętych, w porównaniu z krajami rozwijającymi się są różnice w modelach noszenia biustonoszów," wyjaśnia Lu Chen, badacz z Public Health Sciences Division w Fred Hutchinson Cancer Research Center i zarówno doktorant na Wydziale Epidemiologii University of Washington School of Public Health.

"Biorąc pod uwagę, jak bardzo powszechne jest noszenie biustonosza, uważaliśmy, że jest to ważna kwestia do rozwiązania"

National Center For Health Research twierdzi, że pogłoski mówiące o tym, że biustonosze przyczyniają się do rozwoju raka były napędzane od 1995 roku, przez książkę Syndey Ross oraz Soma Grismaijler pt. "Dressed To Kill".

Autorzy tej książki twierdzą, że kobiety noszące bistonosze z fiszbinami przez 12 godzin dziennie mają o wiele większe ryzyko zachorowania na raka niż kobiety, które nie noszą staników. Uważają, że ograniczając układ limfatyczny, staniki przyczyniają się do nagromadzania się toksyn w piersiach, które w końcu prowadzą do raka.

Jednak wielu specjalistów i instytucji, takich jak American Cancer Society obaliły całkowicie to twierdzenie, wskazując na to, że nie istnieją dowody potwierdzające tezę przedstawioną w książce "Dressed To Kill".

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania