Czy napoje słodzone redukują stres?

Cola Drink With Ice by Naypong /www.freedigitalphotos.net

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w artykule opublikowanym w czasopiśmie Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism poinformowali, że konsumpcja napojów, które zawierają duże ilości cukru, osłabia reakcję mózgu na stres i obniża poziom kortyzolu w organizmie. Ten efekt nie dotyczy jednak napojów słodzonych aspartamem.

Naukowcy wykazali, że napoje słodzone cukrem tłumią reakcję organizmu na stres, co wpływa na aktywność mózgu, w szczególności hipokampa oraz obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) w sytuacji powodującej wystąpienie napięcia psychicznego. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu to zjawisko wcale nie jest korzystne dla zdrowia.

Kevin D. Laugero, współautor publikacji twierdzi, że normalna reakcja na stres jest istotna dla zachowania dobrego zdrowia oraz podkreśla, iż badania pokazują, że zarówno nadmierna, jak i niedostateczna reaktywność układu neuronalnego i hormonalnego w obliczu stresu jest związana ze słabym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Mimo, że napoje słodzone sprzyjają osłabieniu uczucia stresu, nie jest to efekt korzystny.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania