Dieta bogata w metioninę zwiększa ryzyko utraty pamięci?

jajka i bekon, piyato / www.freedigitalphotos.net

Z nowego badania zaprezentowanego niedawno na dorocznym spotkaniu Experimental Biology Annual Meeting w Bostonie wynika, że spożywanie diety bogatej w metioninę - aminokwas występujący w mięsie, rybach, przetworach mlecznych i jajecznych - może zwiększać ryzyko utraty pamięci.

Współautor badania Anuradha Kalani z Uniwersytetu w Louisville wraz ze współpracownikami zauważyli, że wcześniejsze badania sugerowały, że nadmierna metylacja - proces przyłączania grup metylowych do zasad azotowych nukleotydów, biorący udział w regulacji ekspresji genów, białek i innych funkcji procesów biologicznych - może spowodować utratę pamięci, "wyciszenie "genów, które odgrywają rolę w funkcjach poznawczych.

Ostatnie badanie opierające się na tych wynikach, zdaniem zespołu sugeruje, że dieta bogata w metioninę prowadzi do zwiększonej metylacji netrins - klasy białek zaangażowanej w utrzymanie mózgu w dobrej kondycji - co sprzyja utracie pamięci.

Metionina jest definiowana jako aminokwas, który jest bardzo ważny dla wielu funkcji komórkowych w organizmie. Jest powszechnie spotykana w rybach, czerwonych mięsach, nabiale i produktach jajecznych, m. in. w halibucie, dorszu i tuńczyku. Należy do aminokwasów niezbędnych dla człowieka. Nie może być syntezowana w organizmie człowieka i musi być dostarczona z pożywieniem.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania