Jakie ćwiczenia mogą zwiększyć pamięć długoterminową?

freedigitalphotos.net kobieta_kolano

Myślisz, że poprawisz swoją pamięć po przez trening mózgu i suplementy omega-3? Przemyśl to jeszcze raz, bowiem nowe badanie naukowców z Georgia Institute of Technology w Atlancie sugeruje, że zaledwie 20 minutowy wysiłek na siłowni może poprawić pamięć długoterminową.

Poprzednie badania wykazały, że można poprawić pamięć po przez wykonywanie przez kilka miesięcy ćwiczeń aerobowych, takich jak bieganie, jeżdżenie na rowerze lub pływanie. Jednakże, wyniki nowego badania- opublikowane w czasopiśmie Acta Psychologica - pokazują, że podobną poprawę pamięci można osiągnąć w znacznie krótszym czasie.

Lisa Weinberg, która kierowała projektem wyjaśnia: "Nasze badanie pokazuje, że ludzie nie muszą poświęcać dużo czasu na to, aby przekazać odpowiedni impuls do mózgu".

Zespół zwerbował 46 uczestników (29 kobiet i 17 mężczyzn). Ich zadanie polegało na obejrzeniu 90 obrazów na ekranie komputera i na zapamiętaniu jak największej ilości. Obrazy te były podzielone na: pozytywne, neutralne i negatywne. Fotografie wahały się od zdjęć bawiących się dzieci na zjeżdżali wodnej, do fotografii zegarów, obrazów przedstawiających okaleczone ciała.

Potem uczestników podzielono na grupę "aktywną" i "bierną". Zadanie grupy aktywnej polegało na wykonywaniu ćwiczenia na nogi (50 powtórzeń) na maszynie do ćwiczeń oporowych, natomiast grupa bierna musiała po prostu usiąść w fotelu i pozwolić, aby to maszyna przenosiła ich nogi.

W obu grupach pobrano próbki śliny od uczestników oraz monitorowano ciśnienie krwi i tętno.

Dwa dni później, uczestnikom przedstawiono 90 oryginalnych obrazów, które oglądali na początku badania, jednak tym razem były zmieszane z 90 nowymi zdjęciami, których wcześniej nie widzieli.

Naukowcy odkryli, że około 50% z oryginalnych zdjęć zostało wycofane przez grupę bierną, podczas gdy grupa aktywna zapamiętała ok. 60% zdjęć.

Źródło: Medical News Today

Warto też zadbać o dietę.

Warto też zadbać o dietę. Ostatnio trafiłam na fajny artykuł na ten temat: http://zwierciadlo.pl/2014/zdrowie/dieta-ktora-zwieksza-sprawnosc-mozgu

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania