Wrażliwość na gluten: odkryto biologiczny mechanizm

bread-food-healthy-breakfast-large.jpg

Ludzie z nadwrażliwością na gluten - gdy spożycie glutenu wywołuje objawy podobne do choroby trzewnej, ale nie wiążą się z uszkodzeniem jelita - często słyszą, że to "wszystko jest w ich głowie". Nowe badanie jednak odkryło biologiczny mechanizm, będący wyjaśnieniem dla nadwrażliwości na gluten.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Gut, zespół badaczy z Columbia University Medical Center (CUMC) w Nowym Jorku sugeruje, że nadwrażliwość na gluten może powstać w wyniku osłabionej bariery jelitowej, która wyzwala zapalną odpowiedź immunologiczną, kiedy spożywany jest gluten.

Szacuje się, że ok 1 na 141 Amerykanów cierpi z powodu celiakii - choroby autoimmunologicznej, w której układ odpornościowy atakuje jelito cienkie w odpowiedzi na spożycie glutenu, powodując objawy takie jak: wzdęcia, zaparcia, przewlekłą biegunkę, ból brzucha, wymioty, i przewlekłe zmęczenie.

Gluten to mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występująca w ziarnach niektórych zbóż, w tym żyta, jęczmienia, pszenżyta, pszenicy. Są one obecne w wielu różnych produktach spożywczych, głównie pieczywie, płatkach śniadaniowych i makaronie.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania