Cukier i jego zamienniki - czy można słodzić zdrowiej

sugar in glass, by audfriday13/ www.freeditalphotos.net

Cukier jest produktem dość powszechnie nazywanym „białą śmiercią”. W dzisiejszych czasach jego spożycie jest na znacznie zbyt wysokim poziomie. Wielu z nas nadal nie czyta etykiet i kupuje produkty przetworzone, pozornie zdrowe, jednak z wysoka zawartością cukru, który może powodować wiele chorób, takich jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, próchnica i wiele innych. Warto więc poszukać substancji, które mimo że wyróżniają się słodkim smakiem i mogą poprawić go w wielu daniach i napojach, to są zdrowsze od cukru. O czym dokładnie mowa?

Przerażać może fakt, że w dzisiejszych czasach cukier znajduje się w dużych ilościach niemal w każdym gotowym produkcie spożywczym. Dane GUS są alarmujące, gdyż stwierdzają, że przeciętny Polak zjada aż 40 kg cukru rocznie. Częściowo sami za to odpowiadamy dosładzając gorące napoje, kupując napoje i soki, ciasta czy słodycze. Jednak w wielu produktach nie jesteśmy świadomi występowania cukru, bo zapominamy o sprawdzaniu etykiet.

Cukier w produktach spożywczych a nasze zdrowie

Za najbardziej szkodliwy dla naszego zdrowia uznaje się cukier rafinowany, czyli sacharozę. Problemem jest fakt, iż jest on obecnie najczęściej wykorzystywany w przemyśle spożywczym. W tym składniku nie znajdujemy absolutnie żadnych substancji odżywczych, natomiast dostarczamy do organizmu ogromną ilość pustych kalorii, bo aż 405 na 100 gram, a dodatkowo indeks glikemiczny sacharozy to aż 65. Jej trawienie przebiega bardzo szybko, dzięki czemu do naszego krwiobiegu dostarczana jest duża ilość glukozy. W konsekwencji bardzo duża ilość pracy spada na trzustkę, która w krótkim czasie się zmuszona do wyprodukowania odpowiedniej ilości insuliny do zmetabolizowania tak potężnej dawki glukozy.

Oczywiście na skutek zjedzenia sacharozy uzyskujemy wzrost energii, przypływ sił. Jednak stan taki trwa bardzo krótko, a zaraz po nim przychodzi gwałtowny spadek, osłabienie, w czasie którego nasz organizm wskazuje nam na konieczność dostarczenia kolejnej dawki cukru, aby tę energię odzyskać. W ten sposób nieustannie sięgamy po słodzone przekąski i stopniowo uzależniamy się od cukru.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat cukru?

Proces trawienia cukru przez nasze organizmy również nie jest dla nas korzystny. Gdy trwa tracimy cenne dla zdrowia witaminy oraz minerały, a jednocześnie doprowadzamy do pogorszenia się flory bakteryjnej. Zbyt duże spożywanie sacharozy, może wiązać się ze znaczącymi konsekwencjami dla naszego zdrowia i prowadzić do:

- obniżenia odporności,
- cukrzycy typu 2,
- nadciśnienia,
- wzrostu prawdopodobieństwa choroby nowotworowej,
- nadwagi,
- otyłości,
- próchnicy,
- nawracających stanów zapalnych,
- nawracających infekcji grzybiczych.

Obecnie coraz więcej osób ma świadomość dotyczącą zgubnego działania cukru na nasze zdrowie, jednak całkowite jego odstawienie przypomina w wielu przypadkach prawdziwą walkę z nałogiem i jest niezmiernie trudne. Warto więc poznać zdrowe zamienniki cukru, które pozwolą nam nie rezygnować ze słodkiego smaku, na którym tak nam zależy.

Czym mogą słodzić diabetycy?

Istnieje kilka zamienników cukru, które mogą być wykorzystywane w diecie cukrzyka i pozwolić na poczucie słodkiego smaku.

Pierwszym z nich jest Stewia. Ciekawy jest fakt, że jest ona nawet kilkaset razy słodsza niżeli cukier, jednak, nie zawiera żadnych kalorii. Oprócz tego należy zauważyć, że jej indeks glikemiczny jest równy 0, więc z całą pewnością jest ona słodzikiem idealnym dla osób z cukrzycą oraz dla tych, przebywających na dietach odchudzających. Wadą stewii jest występujący w niej lekko ziołowy posmak, który nie zawsze sprawdza się w różnorodnych daniach oraz napojach. Polecamy decydować się na suszone lub sproszkowane liście stewii.

Ksylitol to drugi popularny zamiennik cukru. Jest to substancja pozyskiwana z brzozy drogą chemiczną. Zarówno z wyglądu, jak i poziomu słodkości jest bardzo podobny do cukru. Zawiera jednak zdecydowanie mniejszą ilość kalorii, co 240 w 100 gramach, a jego indeks glikemiczny wynosi 7. Jego spożywanie nie prowadzi do pojawiania się próchnicy, wręcz przeciwnie, może zapobiegać jej powstawaniu, gdyż dodaje się go do past do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej.

Kolejnym składnikiem, który może skutecznie zastąpić cukier jest erytrol, który jest od niego o około 30% mniej słodki, jednak nie posiada żadnych kalorii.

Inne zamienniki cukru, które są od niego zdrowsze

Nie wszystkie substancje słodzące wyróżniają się tak korzystnymi parametrami, jak wymienione powyżej, jednak ich wykorzystanie bywa zdecydowanie zdrowsze od cukru, a dodatkowo w wielu przypadkach mają dużo mniej kalorii. Warto więc zdecydować się na ich wykorzystanie.

Owoce, zawierają naturalną fruktozę, która mimo wszystko jest zdrowsza od cukru. W słodkich wypiekach możemy zdecydować się na zrezygnowanie z cukru i dodanie banana lub zmiksowane daktyle. Świetnie sprawdzają się również śliwki, rodzynki czy morele. Mimo wszystko w owocach występują poza fruktozą składniki odżywcze i błonnik.

Pośród pozostałych zamienników cukru, które są od niego zdecydowanie zdrowsze wymienić należy jeszcze melasę, miód oraz syrop klonowy. Ich kaloryczność oraz indeks glikemiczny jest zwykle dość wysoki, skąd nie są to produkty odpowiednie dla osób z cukrzycą, jedna z pewnością zdecydowanie zdrowsze niżeli stosowanie zwykłego cukru.

Czym lepiej nie słodzić?

Zdaniem specjalistów powinniśmy unikać sztucznych słodzików, a pośród nich: aspartamu, maltodekstryny, acesulfamu, jak również syropu glukozowo-fruktozowego. Można spotkać się z opinią, że zdrowymi zamiennikami cukru są cukier brązowy lub cukier trzcinowy. Jednak ten pierwszy to nic innego jak cukier z dodatkiem karmelu, a drugi jest identyczny, jak ten który pozyskujemy z buraków, jednak o innym pochodzeniu.

Znaczą popularnością cieszy się również syrop z agawy. Jednak i to nie jest najlepsze dla naszego zdrowia rozwiązanie, gdyż występuje w nim przede wszystkim fruktoza. A ta w dużych dawkach może być szkodliwa dla naszych organizmów, a już tym bardziej w sytuacji, gdy jest izolowana, a nie dostarczana w połączeniu z innymi składnikami, jak wtedy gdy jemy ją w owocach. Jest to produkt o wysokiej kaloryczności, którego indeks glikemiczny może być wyższy niż w przypadku zwykłego cukru.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania