Czy nadwaga może przynosić korzyści dla naszego zdrowia?

obese-man.jpg

Powszechnie wiadomo, że nadwaga może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ale czy może również przynosić jakieś korzyści? Dwa nowe badania wskazują, że nadwaga może faktycznie chronić przed śmiercią z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (ang. US Centers for Disease Control and Prevention, CDC) 69% osób powyżej 20 roku życia ma nadwagę lub jest otyłe- statystyka ta spowodowała zaniepokojenie z uwagi na problemy zdrowotne związane z nadwagą.

W szczególności, nadwaga i otyłość zostały powiązane z powikłaniami sercowo-naczyniowymi. W zeszłym roku Medical News Today donosiło o badaniu opublikowanym w czasopiśmie JAMA, które sugerowało, że długoterminowa otyłość może powodować chorobę serca. Jeszcze wcześniejsze badanie odkryło, że choroba serca była główną przyczyną śmierci wśród osób z 3 klasą otyłości- uznawanych za "skrajnie otyłe".

Jednak, te najnowsze badania opublikowane niedawno w czasopiśmie Mayo Clinic Proceedings nie zgadzają się z tymi ustaleniami i wspiera teorię znaną jako "paradoks otyłości"- przekonanie, że nadwaga może chronić przed niektórymi schorzeniami, a w przypadku tych badań, może chronić przed niekorzystnymi skutkami sercowo-naczyniowymi.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania