Czy pomijanie śniadania może mieć wpływ na wagę?

jajka i bekon, piyato / www.freedigitalphotos.net

Śniadanie powszechnie uważa się za najważniejszy posiłek dnia. Różni się ono od pozostałych, tym, że: dostarczenie pożywienia ma miejsce po długim okresie bezczynności naszego ciała i ma nam zapewnić energię na resztę dnia. Często można się spotkać z zaleceniami jedzenia śniadania w ramach promowania zdrowego stylu życia. Jednakże niedawno przeprowadzone badanie na Uniwersytecie Alabama w Birmingham ma na celu podważenie tego wskazania.

WE WCZEŚNIEJSZYCH ARTYKUŁACH

W artykule na temat mitów diety, British Heart Foundation (BHF) wskazywało na to, że:

"Pomijanie posiłków, zwłaszcza śniadania, może sprawiać, że człowiek czuje się zmęczony i głodny oraz bardziej skłonny do sięgnięcia po żywność o wysokiej zawartości tłuszczu czy jakieś wysokokaloryczne przekąski. W rzeczywistości, jest bardziej prawdopodobne, że ludzie, którzy jedzą regularnie śniadania utrzymają zdrową wagę"

Oprócz badań, które odradzają unikania śniadania, ukazały się też takie, które sugerują, że posiłek ten ma zasadnicze znaczenie, jeżeli chodzi o utratę wagi . Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Tel Awiwie w 2013 roku pokazało, że jedzenie obfitych śniadań i małych obiadów promuje utratę wagi i zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę, wystąpienia chorób serca czy problemu zbyt wysokim poziomem cholesterolu - skuteczniej niż jedzenie małych śniadań i dużych obiadów.

KONTRA - NOWE BADANIA

Naukowcy z University of Alabama w Birmingham ( UAB ), uprzednio byli krytycznie nastawieni do tych wcześniejszych badań na temat wpływu pomijania śniadania na otyłość, twierdząc, że projektom badawczym czasami brakowało mocy dowodowej.

Całościowa analiza danych przeprowadzona przez badaczy wskazuje na to, że podczas gdy istnieje związek pomiędzy pomijaniem śniadań i otyłością, to musi być jeszcze potwierdzony związek przyczynowo-skutkowy między nimi. Nowe badanie, opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition, specjalnie ma na celu ustalenie, czy zalecenie spożywania śniadań miało bezpośredni wpływ na utratę wagi.

Cel badania został określony w następujący sposób "wpływ rekomendacji spożywania lub pomijania śniadania oraz wpływ zmiany nawyków żywieniowych dotyczących śniadania w związku z udziałem w badaniu, na utratę wagi u dorosłych próbujących niezależnie schudnąć " i wzięło w nim udział 309 zdrowych osób dorosłych z nadwagą oraz borykających się z otyłością mieszkających w różnych lokalizacjach.

Przez 16 tygodni, grupy eksperymentalne miały jasno określone zadanie: pominięcia lub zjedzenia śniadania, podczas, gdy grupie kontrolnej składająca się z osób zarówno jedzących, jak i nie jedzących śniadania udzielano porad na temat zdrowego odżywiania (bez wspominania o potrzebie lub braku potrzeby spożywania śniadania).

Naukowcy odkryli, że porównując wyniki, nie zaobserwowano utraty wagi u osób, które spożywały śniadanie regularnie w porównaniu z osobami, które opuszczały regularnie ten posiłek dnia.

Główny autor badania mówi " Powinniśmy starać się zrozumieć, dlaczego jedzenie lub pomijanie śniadania nie wpłynęło na zmniejszenie masy ciała, mimo dowodów, że śniadanie może mieć wpływ na apetyt i metabolizm."
"Pole zagadnień otyłości i odchudzania jest pełne powszechnie znanych wszystkim przekonań, które nie zostały poddane rygorystycznym testom (…)”

źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania